zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Investor spalovny v Rybitví se nevzdal. Chce stavět dál

08.02.2010
Odpady
Investor spalovny v Rybitví se nevzdal. Chce stavět dál

Investor modernizace spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví společnost AVE CZ napadne negativní stanovisko ministerstva životního prostředí k záměru soudní cestou. Posouzení vlivů spalovny na životní prostředí, jehož výsledek ministerstvo zveřejnilo v neděli, je podle něj "vadné", protože namísto posouzení technických parametrů modernizace v něm dal úřad prostor emotivním názorům laické veřejnosti. Proces posouzení byl zpolitizovaný, prohlásili včera zástupci firmy.

Zatím firma posudek analyzuje. "Chceme opravit vadné stanovisko, to lze jedině soudní cestou," uvedl zástupce společnosti Jaroslav Nálevka. Firma úmysl otevřít u Pardubic spalovnu nebezpečných odpadů nevzdává. Zažádat o integrované povolení kraj ale sama nechce, i když by mohla, protože stanovisko ministerstva je pouze jakýmsi doporučením pro ostatní úřady.

Ministerstvo své stanovisko odůvodnilo tím, že stavbu provází zásadní a masivní odpor veřejnosti a samospráv. Úřad firmě vytkl, že v dokumentaci ani v jejich doplněních nebyla předložena varianta, která by byla dostatečně vzdálena od obytné zástavby. Podle Nálevky ale jeho firma nechce stavět novou spalovnu, ale využít starší zařízení.

Úřad v posouzení také uvedl, že o skutečně vyprodukovaných nebezpečných odpadech v regionu nejsou k dispozici adekvátní informace. Nejasné podle ministerstva bylo i to, zda se ve spalovně budou likvidovat odpady ze starých ekologických zátěží v regionu.

Společnost argumentuje studií, podle které na Pardubicku ročně vzniká 60 tisíc tun nebezpečného odpadu, dalších 600 tisíc tun nebezpečných odpadů v regionu leží jako stará ekologická zátěž.

Nálevka také zdůraznil, že projekt modernizace vychází z plánu odpadového hospodářství kraje, který říká, že třeba v areálu postavit spalovnu nebezpečných odpadů o kapacitě 17 tisíc tun ročně.

Původní spalovna v Rybitví šest let nefunguje, překračovala emisní limity.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí