zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ chce prodat elektrárnu Chvaletice

09.02.2010
Energie
ČEZ chce prodat elektrárnu Chvaletice

Domácí energetická jednička ČEZ se chystá prodat svou elektrárnu Chvaletice. V pátek firma oznámila, že ji vyčlení do samostatné akciové společnosti.

"Důvodem je možnost lépe analyzovat ekonomické, provozní i ekologické aspekty různých variant dalšího postupu, jehož pravděpodobným završením bude prodej či směna Chvaletic," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle Kříže ČEZ již oslovil potencionální zájemce. "Jde o firmy, pro které by mohl být provoz elektrárny efektivnější z hlediska struktury zdrojů, tedy buď o vlastníky dolů, nebo firmy s přístupem k místní teplárenské síti," dodal Kříž.

Vlastní elektrárny, do nichž jsou ochotny investovat desítky miliard korun, hledají například investiční skupiny Czech Coal nebo Energetický a průmyslový holding (společný podnik J&T a PPF). Jejich zástupci tuto příležitost komentují vyhýbavě. "Ačkoliv elektrárna Chvaletice patří mezi nákladově nejméně efektivní velké hnědouhelné elektrárny v České republice a má i některé další problematické provozní aspekty, nevylučujeme náš zájem o ni," říká mluvčí EPH Martin Maňák. "Vyhodnocujeme tuto informaci, víc zatím nejsme schopni sdělit," dodává mluvčí Czech Coal Radek Stavěl. Šéf představenstva teplárenské skupiny Dalkia ČR Zdeněk Duba koupi rovnou vylučuje: "Pro nás to velký smysl nemá, nelze tam počítat s tak velkou výrobou tepla, jaká by pro nás byla zajímavá."

Zdroje z energetického trhu se shodují na tom, že nejpravděpodobnějším kupcem je v této chvíli EPH, pro nějž by mělo smysl postavit tam spalovnu odpadu, kterou potřebují jak Pardubický, tak Královéhradecký kraj. Odpadním teplem je pak možné zásobovat město Přelouč. Náklady na rekonstrukci by se mohly pohybovat pouze v jednotkách miliard korun.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí