zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tři ministři, obdobná koncepce

10.02.2010
Politika
Tři ministři, obdobná koncepce

Na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) se během jednoho roku vystřídali ve funkci tři ministři. Rozjezd současného ministra, Jana Dusíka, mohl být přesto zcela plynulý a navázat na dosavadní priority ministerstva, jak je formuloval i jeho předchůdce, Ladislav Miko. V politické sféře totiž nenastaly takové změny, které by směřování ministerstva nějak zásadně pozměňovaly. Připomeňme, že Jan Dusík předtím pracoval na MŽP jako náměstek.

Do konce volebního období v letošním květnu se nechystají větší změny. Legislativní proces probíhá kontinuálně, ministr chce pokračovat v některých oblastech vlastními návrhy. Vláda projedná materiál, který umožní zadávat environmentálně šetrné veřejné zakázky u veřejných budov. Pokud bude návrh přijat, nařízení vlády stanoví městům a obcím a všem veřejným institucím, že musí od roku 2011 realizovat všechny novostavby a zásadní rekonstrukce budov pouze v nízkoenergetickém standardu. Ministr Dusík chce tak předběhnout EU, kde se naplnění předpisů ohledně nízkoenergetického a pasivního stavění čeká v nejbližších letech.

S Ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje samostatnou novelu, která by měla zákon o podpoře obnovitelných zdrojů rozšířit o výrobu tepla z těchto zdrojů. Zvládnout chce také projednání novely zákona o zemědělském půdním fondu v Parlamentu. Slibuje si od toho zpomalení současného trendu - zastavování krajiny na úkor půdního fondu. Zákon o ochraně ovzduší zvyšuje další novelou podíl biopaliv v dopravě s účinností od letošního 1. dubna. Měly by se zvýšit podíly biosložky v benzinu i v naftě, s tím, že nemusí jít nutně o přimíchávání do běžného paliva, ale o rozvoj směsí s vysokým podílem biosložky, nebo i o stoprocentní biopaliva.

>>Ještě v tomto volebním období chceme také prosadit euronovelu českého zákona o odpadech,>Podporu recyklace a prevenci vzniku odpadu zaručí nový zákon o odpadech a také aktualizovaný Plán odpadového hospodářství ČR. V rámci přípravy evropské legislativy o obchodování s environmentálními produkty bude MŽP prosazovat snížení DPH na recyklované materiály.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí