zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Italská firma zpracovávala toxický odpad jako běžný

11.02.2010
Odpady
Italská firma zpracovávala toxický odpad jako běžný

Itálie má nový skandál poté, co vyšlo najevo, že jeden italský podnik zpracoval zhruba milión tun toxického odpadu jako normální odpad. Odpad pocházel především od mezinárodního koncernu Procter&Gamble a od podniku otce šéfky svazu italských zaměstnavatelů Stena Marcegaglii.

Nelegální obchod s odpadem organizovala firma Agrideco z Grosseta v Toskánsku ve střední Itálii, která navážela na skládky v krajích Toskánsko, Emilia Romagna a Trentino-Alto Adige průmyslový odpad znečištěný rtutí, plynové kanystry a půdu znečištěnou pohonnými hmotami.

Mezi dvacítkou zákazníků firmy Agrideco byla zejména nadnárodní společnost Procter&Gamble a průmyslová skupina Marcegaglia založená Stenem Marcegagliou, otcem šéfky Všeobecné konfederace italského průmyslu (Confindustria), který je vyšetřován.

O praktikách věděla celá síť spolupracovníků

Kromě pěti činitelů firmy Agrideco jsou do případu zapleteni přepravci, správci skládek, technici laboratoří, které prováděly rozbory, a zákazníci Agrideco, kteří podle vyšetřovatelů museli vědět, kde končí jejich odpad. Italská policie v úterý zatkla šest osob, dalších devět má uloženo domácí vězení a 46 je vyšetřováno na svobodě.

Podle italského tisku umožnilo toto nelegální zpracování odpadu ušetřit 350 eur na jednu tunu za zpracování (více než 8000 Kč). Za zpracování tohoto typu odpadu se platí kolem 500 eur (13 000 Kč), zatímco Agrideco nabízela cenu od 150 do 170 eur (3900 až 4500 Kč). Rozdíl v ceně měl podle vyšetřovatelů klienty varovat.

Agrideco používalo laboratoře, které byly ochotny vyhotovit falešná osvědčení umožňující zpracovávat odpad tak, jako kdyby nebyl škodlivý.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí