zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polámanky budou přírodní památkou

13.02.2010
Příroda
Chráněná území
Polámanky budou přírodní památkou

Stepní trávníky Polámanky, kterou se nacházejí u Kobeřic, se dočkají větší ochrany. Stanou se přírodní památkou

Vzácné suché stepní trávníky, na kterých roste několik akátových a borových hájků. To je lokalita Polámanky, která leží u Kobeřic u Brna. Teď se dočká větší ochrany, nově se totiž stane přírodní památkou.

"Polámanky jsou již vyhlášené jako evropsky významná lokalita v soustavě chráněných území Natura 2000, podobně jako další místa. Je třeba některé z těchto ploch přehlásit, aby byly chráněny i podle české legislativy," řekl odborník Agentury ochrany přírody a krajiny, který má evropský systém Natura 2000 na starosti, Petr Slavík.

Polámanky jsou chráněny zejména kvůli společenstvům suchých trávníků. "Je třeba, aby místo úplně nezničily keře, které již v území rostou. Tím by stepní trávníky zanikly," vysvětlil Slavík. Právě částečná likvidace keřového porostu má být zapracována do plánu péče o lokalitu.

Vyhlásit Polámanky jako přírodní památku má za úkol Jihomoravský kraj. Podobně se musí postarat i o další lokality z jižní Moravy. "Musíme opatřit veškeré podklady potřebné k vyhlášení nových zvláště chráněných území. Máme zajistit i následnou péči o plochy," uvedl tiskový mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

Větrníky národní přírodní památkou

Právě na vypracování podkladů potřebných pro tvorbu plánů péče a návrhy plánů péče pro šestadvacet evropsky významných lokalit z celé jižní Moravy získal Jihomoravský kraj v roce 2008 dotaci. "Jednalo se o milion šest set tisíc korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj a o tři sta tisíc ze Státního fondu životního prostředí," upřesnil Chmelíček.

Nyní odbor životního prostředí krajského úřadu připravuje oznámení návrhů na vyhlášení zvláště chráněných území a oznámení návrhů plánů péče.

Ve vyškovském okrese je teď vyhlášeno celkem sedmnáct evropsky významných lokalit. Aby se sladila česká a evropská legislativa, změny se dotknou i dalších území. "Národní přírodní rezervace Větrníky se stane národní přírodním památkou, navíc rozloha chráněného území bude větší. Toto má na starosti ministerstvo životního prostředí," informoval Slavík. Ve Větrníkách, kterou jsou nedaleko Lysovic, se také nacházejí stepní trávníky. Rostou zde vzácné a ohrožené rostliny, třeba koniklec luční, kosatec pestrý nebo vstavač nachový.

Rozsáhlejší bude plocha také některých dalších chráněných území. "Zvětší se Člupy, Stepní stráně u Komořan a Letiště Marchanice," doplnil Slavík.

Vyškovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí