zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mýtné na krajských silnicích: první vlaštovka v Pardubickém kraji

20.02.2010
Doprava
Mýtné na krajských silnicích: první vlaštovka v Pardubickém kraji

Hnutí DUHA a Dopravní federace [1] uvítaly zprávu, že Pardubický kraj zvažuje během několika let zavést mýtné i na vybraných silnicích II. a III. třídy [2]. Lidem na Pardubicku by tak ubylo výfukových plynů, hluku a nebezpečných kamionů, dodávají ekologické organizace.

Pardubický kraj uvažuje o zpoplatnění některých silnic pomocí satelitního systému do tří let. Z výnosů hodlá financovat údržbu krajských silnic, které jsou devastovány těžkou nákladní dopravou.

Současné mýtné na státních dálnicích a některých silnicích, jak jej zavedla vláda, považují obě organizace za nedostatečné či přímo kontraproduktivní. Zejména proto, že způsobuje objíždění zpoplatněných úseků a tím zhoršuje kvalitu života v obcích i bezpečnost dopravy na menších silnicích. Mýtné zatím nijak nemotivuje firmy, aby své zboží přepravovaly po železnici místo kamionů, nebo nakupovaly od lokálních dodavatelů.

Hnutí DUHA a Dopravní federace prosazují:

o Rozšíření mýtného na všechny silnice.
o Takové sazby mýtného, aby účinně motivovaly ke snížení zejména kamionové dopravy - například k přeložení nákladů ze silnic a dálnic na železnici.
o Investovat dvě třetiny výnosu z mýtného do modernizace a efektivnější železnice (jako ve Švýcarsku, kde se tak daří železnici skutečně posilovat).

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA, členské organizace Dopravní federace, řekl:
"Pardubický kraj dal dobrý příklad ostatním hejtmanstvím, která by se k němu měla co nejdříve přidat. Zajistí tak svým občanům bezpečnější silnice, na kterých ubude výfukových plynů, hluku i mnohatunových monster. Teď hlavně musí krajští radní svůj záměr proměnit ve skutečnost. Zapojí-li se i další kraje, můžeme mít do několika let mýtný systém, který bude konečně mít hlavu a patu a o který bude možné opřít další kroky k podpoře čistších a bezpečnějších druhů dopravy."

Kontakt:
Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, telefon 603 207 249, email pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí