zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Systém Floreo pomůže nejen s předpovědí jarních povodní

21.02.2010
Povodně
Systém Floreo pomůže nejen s předpovědí jarních povodní

Praha - Nový systém propojující data z různých typů družic pomůže hydrologům předpovídat jarní povodně, pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ho vyzkouší už při tání současné sněhové pokrývky. Kolik sněhu v krajině leží a jaké jsou jeho vlastnosti, monitoruje systém Floreo pomocí optických i radarových družic. Data z nového systému pomohou doplnit obraz o sněhu, který měli dosud experti pouze z měřicích stanic a který není zcela přesný, informoval hydrolog Jan Daňhelka.

Pozemní měřicí stanice jsou totiž umístěny většinou na loukách, odkud sníh odtává rychleji než z lesa. "V roce 2006 jsme tak stále očekávali kulminaci odtoku, protože jsme měli data, že už žádný sníh v krajině neleží, a ona stále nepřicházela," uvedl Daňhelka.

Nyní hydrologům pomohou snímky z družice Terra a skeneru Modis v rozlišení 250 metrů nebo radarové snímky družice Envisat a skeneru Asar v rozlišení 150 metrů. Výhodou dat Modis je přitom každodenní přelet nad daným územím a přímočařejší vyhodnocení dat. Data Asar je naopak možné zpracovávat bez omezení oblačností, ale jen s periodou opakovaného měření přibližně 10 až 14 dní.

Floreo kombinuje oba zdroje dat a kromě toho umožňuje porovnání s výsledky z takzvaného sněhového modelu založeného na matematickém výpočtu ze srážek a teplot měřených v síti meteorologických stanic ČHMÚ.

Na systému spolupracovala Česká kosmická kancelář a společnosti Sprinx Systems a Gisat za podpory Karlovy univerzity. Kvalitnější údaje využijí hydrologové nejen na konci jara, v letním období pro ně bude prospěšná plošná informace o nasycenosti půdy vodou, která umožní odhadnout možnou odezvu povodí na deště. Ukáže také, jak je půda vysušená, tedy jaké je riziko vzniku požárů. Hydrologům pomohou informace při rozvahách o dalším vývoji v povodí. Data podle Daňhelky přinesou i praktickou pomoc veřejnosti, na mapě se tak budou lidé moct v budoucnosti podívat, kolik sněhu leží u jejich chalupy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí