zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

23.02.2010
Obecné
Krátce - různé

Šéf sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer rezignoval na svou funkci. Nizozemec De Boer to včera řekl agentuře AP. Z funkce odejde až k 1. červenci. De Boer opouští úřad po téměř čtyřech letech, během nichž se svět neúspěšně snažil dohodnout na nové smlouvě o ochraně ovzduší, která by nahradila Kjótský protokol. De Boer tvrdí, že jeho odchod nesouvisí s neúspěchem prosincové klimatické konference v Kodani.

Ústecká společnost Zdemar, jedna z největších spedičně-dopravních a skladovacích firem v naší republice, nakoupila na začátku letošního kalendářního roku několik zbrusu nových tahačů s nejekologičtějším provozem na trhu.
"Rozhodli jsme se investovat nemalé finanční prostředky do nákupu nových tažných vozů. Protože se snažíme být v souladu s ekologií a přírodou, klademe velmi přísné požadavky na emisní limity. Všechny naše vozy nyní splňují emisní limity EURO 5, takže produkují nejnižší emise oxidu dusíku a pevných částic," řekl ředitel společnosti Zdemar Zdeněk Lohniský.
Do konce roku plánuje společnost nakoupit ještě dalších pět ekologických vozidel.

Zájem drobných i velkých investorů o fotovoltaické elektrárny (FVE) rychle roste, ale zkušeností s jejich provozem v ČR je poměrně málo. Proto EkoWATT vydal publikaci, která uvádí některé zkušenosti získané z několikaletého provozu fotovoltaických elektráren na budovách, vesměs na českých univerzitách. Zájemci tak mohou získat více informací, než se pro stavbu rozhodnou. Publikace je zdarma ve střediscích EkoWATT (Č. Budějovice, Žižkova 1), nebo ke stažení zde: www.ekowatt.cz

Změny územního plánu, týkající se budoucí možnosti výstavby fotovoltaické elektrárny u obce Nížebohy, plánuje nyní město Budyně n. O.
Ve svém katastru má pozemky vhodné pro vybudování elektrárny. O využití tohoto prostoru má zájem soukromý investor a město se jeho záměru nebrání. Návrh na vybudování elektrárny v této lokalitě padl zhruba před rokem, v současné době se však zhoršují podmínky pro využití fotovoltaických elektráren.
"V současné době se zastavila možnost připojování nových elektráren do elektrické sítě. Nevím, jak se bude nyní situace vyvíjet. Za těchto podmínek je realizace elektrárny nejasná," vysvětluje místostarosta Budyně n. O. Josef Bittner.

Rychlý přístup na geologické mapy přes internet
Na geologické mapy ČR se rychle dostanete z tohoto odkazu: www.geologicke-mapy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí