zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V liberecké zoo se vylíhnul vzácný orlosup, vrátí se do přírody

28.02.2010
Příroda
V liberecké zoo se vylíhnul vzácný orlosup, vrátí se do přírody

V zoologické zahradě v Liberci se vylíhlo další mládě vzácného orlosupa bradatého. V historii zoo je to teprve třetí mládě, které se podařilo odchovat přirozeně v hnízdě. Dalších devět mláďat orlosupa přišlo na svět v umělé líhni. Orlosupí pár snesl ještě jedno vejce, z něj se ale mládě nevyklubalo, řekl dnes ČTK mluvčí zahrady Ivan Langr. Stejně jako všichni předchozí liberečtí odchovanci se i nové mládě vrátí do volné přírody.

V polovině roku vypustí chovatelé mladého orlosupa ve francouzských Alpách nebo ve španělské Andalusii v pohoří Cazorla, kde už od loňského května létá samice Fátima a od roku 2006 i její starší sourozenec Tono. "Dalších devět mláďat bylo vypuštěno v Alpách," dodal Langr. V rámci programu reintrodukce, tedy návratu do volné přírody, vracejí liberečtí chovatelé do původního prostředí také odchovaná mláďata orlů mořských.

Orlosup patří s rozpětím křídel 280 centimetrů k největším dravcům. Žije v horách, potravu si vyhlíží z výšky svým velmi ostrým zrakem. Žere hlavně kosti zvířecích mršin. Chov orlosupů bradatých patří k prioritám liberecké zoo. Mimo programu návratu do volné přírody, je zapojen i do Evropského záchovného programu (EEP) ohrožených druhů světové fauny. Orlosupi původně obývali vysokohorské oblasti jižní Evropy, odkud ale zhruba před 100 lety zmizeli. Vracet se tam začali až v roce 1986, kdy zoologové vysadili do přírody první mladé dravce.

Liberecká zoo je nejstarší českou zoologickou zahradou a patří k nejnavštěvovanějším atrakcím Libereckého kraje. V loňském roce jí prošlo 377 162 turistů. Zahrada chová kolem 950 zvířat ze 170 druhů, z nichž řada patří k vážně ohroženým. Mimo vzácných zvířat provozuje zoo také liberecký útulek, v němž pomáhá nejen opuštěným psům a kočkám, ale také handicapovaným zvířatům z volné přírody.

Leona Vacková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí