zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Těšme se na kolaps

27.02.2010
Obecné
Těšme se na kolaps

Specialista na staré indiánské civilizace amerického Středozápadu hledá odpovědi na palčivé otázky dneška.

Už vám někdy nedala spát myšlenka, jestli bychom na tom nebyli lépe, kdybychom místo předražených Opencard zůstali u starých dobrých papírových kuponů? Nebo kdyby v těch několika firmách, které letos už poslaly faktury do nových datových schránek, radši dál frankovali obálky?

V tom případě sáhněte po Kolapsech složitých společností amerického antropologa a historika Josepha Taintera, jež vydalo nakladatelství Dokořán v překladu Stanislava Pavlíčka.

Specialista na staré indiánské civilizace amerického Středozápadu se možná nezdá být nejvhodnějším autoritou při hledání odpovědí na otázky čtenáře dnešních novin, ale tahle exkurze do historie bude stát za to.

Barbaři osvoboditelé

Tématem knihy je kritika dosavadního pojetí dramatických konců společností: sociálních kolapsů. Zářným - nebo spíše černočerným - příkladem je pro Evropana pád římské říše, na kterém Tainter mimo jiné svou tezi také názorně demonstruje.

Stát, z jehož zákonodárné tradice čerpáme dosud, se v tradičním pohledu zhroutil pod náporem barbarů. A s nimi do Evropy přišla >>doba temnaevropské tradice

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí