zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řecko bude investovat do ekologie

05.03.2010
Energie
Odpady
Zemědělství
Čištění odpadních vod
Hydrogeologie
Řecko bude investovat do ekologie

Čtyřletý program na podporu investic do "zeleného" rozvoje v celkové hodnotě 1,5 mld. EUR, který bude spolufinancován z veřejných, unijních i soukromých zdrojů, prezentovaly v únoru 2010 řecké ministryně hospodářství, konkurenceschopnosti a obchodního námořnictva a životního prostředí, energetiky a klimatických změn.

Koncem února prezentovaly řecké ministryně hospodářství, konkurenceschopnosti a obchodního námořnictva L. Katseli a životního prostředí, energetiky a klimatických změn T. Birbili spolu s prezidentem Piraeus Bank M. Sallasem na tiskové konferenci čtyřletý program Řecka na podporu investic do "zeleného" rozvoje, jehož celkový rozpočet činí 1,5 mld. EUR, 35 % bude kryto z prostředků na veřejné investice (200 mil. EUR) a z fondů Národního strategického referenčního rámce (350 mil. EUR) a 65 % pokryjí soukromé investice prostřednictvím Piraeus Bank. Veřejné prostředky budou investorům rozdělovány v souladu s pravidly investičního zákona (v Řecku nazýván "Rozvojový zákon"), jehož novela se připravuje.

Program je orientován do oblastí:

  1. ekologická modernizace stávajících průmyslových zón (rozpočet 500 mil. EUR) :
    - vodohospodářství, ČOV, zeleň, snižování emisí plynů (70 mil. EUR)
    - čisté energie o výkonu 150 MW (zejména fotovoltaické průmyslové střechy) (350 mil. EUR)
    - odpadové hospodářství - zpracování cca 500 tis. tun odpadu ročně metodou průmyslové recyklace a kompostování (80 mil. EUR),
  2. vybudování 3 nových Eco-Industrial Parks, kde budou podnikat podniky orientované na "zelený rozvoj" a výrobu bioproduktů (rozpočet 440 mil. EUR, z toho 90 mil. EUR na investice do ekologické infrastruktury a 350 mil. EUR na podnikové investice),
  3. vybudování 10 komplexních ekologických průmyslových parků na 10 řeckých ostrovech (rozpočet 560 mil. EUR). V těchto parcích bude soustředěna výroba energie z obnovitelných zdrojů, odpadové hospodářství a vodohospodářství ostrova včetně odsolování, zpracování biologických potravin pro krytí potřeby ostrovů.

Na dotaz novinářů týkající se stávající velmi složité ekonomické situace Řecka, odpověděl ředitel Pireus Bank , že nadešel čas, aby řecká vláda i podnikatelé "otevřeli cestu novým investicím a vzali na sebe nezbytná nebezpečí a rizika".

České velvyslanectví v Athénách již dlouhodobě problematiku sleduje, v Řecku byly uspořádany tematické semináře s prezentací českých firem. Informace je možno též získat u redaktora Enviwebu, Mgr. A.France(tel. na webu Enviwebu) , jež je se situací v odpadovém hospodářství apod. v Řecku seznámen, spolurealizoval zde projekt a je schopen tlumočit do řečtiny. Rovněž MPO podpoří prezentaci českých firem na veletrhu Ecotec a Watertec. Bližší informace na web stránkách českého velvyslanectví v Athénách.

ZDROJ: Velvyslanectví ČR v Athénách, upraveno a doplněno Enviweb

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí