zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hostětín si vybral i princ Charles

05.03.2010
Zemědělství
Hostětín si vybral i princ Charles

Hostětín je malá obec v Bílých Karpatech. Svým významem pro udržitelný rozvoj je však natolik jedinečná, že ji při své návštěvě České republiky zahrne do svého programu i britský následník trůnu, princ Charles. Prohlédne si místní ekologické projekty, přehlídku tradičních bělokarpatských výrobků, setká se s obyvateli Hostětína a bude diskutovat se zástupci obce, Ekologického institutu Veronica a dalších neziskových organizací, které se na hostětínských projektech podílejí.

Od poloviny devadesátých let se v obci Hostětín soustřeďují projekty zabývající se využitím místních zdrojů, úsporami a obnovitelnými zdroji energie (především sluncem a biomasou) i technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. Obec je centrálně vytápěna biomasou, odpadní vodu čistí rostliny v kořenové čistírně, elektřinu vyrábí dvě fotovoltaické elektrárny, nechybí ani energeticky úsporné veřejné osvětlení. Kromě toho v obci stojí pasivní dům Centra Veronica, moštárna s BIO-produkcí, historická sušírna ovoce a občané využívají solárního ohřevu vody. Za svůj přínos k ochraně životního prostředí obdržel Hostětín národní cenu v prestižní mezinárodní soutěži Energy Globe 2007, Českou sluneční cenu 2009 a řadu dalších ocenění. Více na hostetin.veronica.cz

"Princ Charles se osobně zajímá o udržitelný rozvoj, proto se na jeho návštěvu velmi těšíme. Jsme rádi, že mu můžeme představit naše úspěchy a získat jeho názor," říká starosta obce Robert Janota. "Ojedinělost Hostětína v rámci České republiky spočívá v jeho komplexnosti - v žádné jiné obci nenajdete na tak malém prostoru tolik fungujících prvků ekologické obecní a podnikatelské infrastruktury, doplňuje ředitelka Ekologického institutu, Yvonna Gaillyová.

"Hostětín má za sebou 15 let unikátní spolupráce zastupitelstva s Ekologickým institutem Veronica a dalšími neziskovkami, které do obce pomohly přinést inspiraci, zdroje a nakonec i pracovní příležitosti. Mám radost, že se do ekologických projektů i do společenského života obce zapojuje čím dál víc občanů. Návštěva prince je i oceněním jejich práce," uvádí Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství a předseda správní rady Nadace Veronica. Britská velvyslankyně v Praze Sian MacLeod k návštěvě říká: "Hostětín je skvělým příkladem udržitelného rozvoje v praxi. Jsem ráda, že se o projektech, které fungují v Hostětíně, dozvědí další města a vesnice."

Princ Charles navštíví Hostětín v pondělí 22. března.

Program návštěvy naleznete na: ukinczechrepublic.fco.gov.uk


Kontakty

Jana Tesařová, Ekologický institut Veronica, ředitelka Centra Veronica Hostětín, tel. 572 630 670

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, ředitelka, tel. 777 323 792

Karolína Rezková, tisková mluvčí, Britské velvyslanectví v Praze, tel. 257 40 2295

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí