zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Video: Jednoduše ekologičtější městská doprava

08.03.2010
Ekologická auta
Video: Jednoduše ekologičtější městská doprava

Chcete se bavit vtipnými gagy při čekání na křižovatce na červenou? Vtipné video vám zvedne náladu a především se razantně sníží emise CO2. Jak to lze zkombinovat? Podívejte se!

Na níže přiloženém videu vidíte vtipnou a především funkční digitální komunikaci, pomocí níž lze snadno snížit počet CO2 z výfuků automobilů ve velkých městech.

Zbytečné kilogramy CO2

Aplikace vychází z faktu, že 20 % globálních emisí CO2 je způsobeno automobilovou dopravou, přičemž každé vozidlo stojí na červenou každý den průměrně 10 minut. Za roční provoz vozu to představuje spotřebu 51 litrů benzínu. Každý vůz tedy vyprodukuje za rok zbytečných 2,4 kg CO2.

Jak ušetřit CO2 na pražské křižovatce

Představte si příklad využití naší jednoduché matematiky na křižovatce I. P. Pavlova v Praze. Interval červeného světla je zde ve špičce 2 minuty a po tuto dobu v Legerově ulici stojí na červenou přibližně 30 vozů se zapnutými motory, které zbytečně spalují benzín. Jednoduchým propočtem zjistíme, že každé 2 minuty na této křižovatce čeká po dobu 2 minut (a zbytečně produkuje emise) 30 vozů, což je za hodinu téměř tisíc vozů.

Jaké je řešení této situace? Co zkusit jednoduše vypnout motory?!

Za hodinu tak lze ušetřit v jednom příjezdovém směru vypuštění 0,6 kg CO2, přičemž za předpokladu, že během průměrného pracovního dne je zde špička minimálně 8 hodin, se dostáváme k úspoře 4,8 kg CO2 za jeden den, což by mohlo znamenat značné zlepšení kvality ovzduší v této ulici.

Jak přimět řidiče ke spolupráci?

Na videu vidíte (v čase přibližně 0:40), že v okamžiku, kdy automobily zastaví, billboard řidiče požádá, aby vypnuli motory svých automobilů. Pokud tak učiní (senzory si to ověřují), billboard jim promítne krátké veselé video (v tomto případě vidíte omdlévajícího svědka svatby) jako odměnu. Řidiči jsou tak motivováni, aby motory čekajících automobilů vypnuli i příště.


Článek byl vypracován ve spolupráci se serverem For Digital, který se zabývá světem digitální komunikace.

Zdroj: www.inovace.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí