zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Dalešicích bude od konce března půjčovna elektrokol

07.03.2010
Doprava
V Dalešicích bude od konce března půjčovna elektrokol

U Dalešické přehrady, konkrétně v pivovaru v Dalešicích, si budou moci lidé od dubna půjčit elektrokolo. Kolo s motorem pohání baterie a lépe se tak jezdí do kopců.
"Elektrokolo není jako motorka, kterou nastartujete a jedete. Na elektrokole ze sebe musíte vydat nějakou energii a šlapat. Ovšem, do kopců se jede mnohem lépe, protože motor slouží jako přípomoc a jízdu usnadňuje", uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka.
"Pořizujeme na začátek pět elektrokol. V případě zájmu dokoupíme další", dodal P. Spilka. Lidé si kromě bicyklu budou moci půjčit přilby a dostanou na cestu také balíček s první pomocí. Navíc, pokud se cyklista v terénu například zraní, zástupci půjčovny pro něj přijedou. Zajištěn tak bude servis včetně pomoci na telefonu Elektrárna, která akci zaštiťuje, počítá s cenou 200 korun na den.Elektrokolo překoná na jedno dobití 30 - 50 kilometrů; záleží na cyklistovi, jak se snaží. "Kolo si lidé budou moci dobít v informačním centru v jaderné elektrárně a v infocentru ve vodní elektrárně pod hrází", dodal mluvčí. Elektrokolo se vzhledově moc neliší od běžného bicyklu. Motor má ukrytý ve středu předního, nebo zadního kola. Baterka většinou bývá vzadu v místě nosiče. Váží asi o pět kilo víc než běžné kolo.
Bude-li o elektrokola zájem, mohli by si je lidé půjčit také na pláži v Koněšíně či na koupališti v Rouchovanech. Mohla by být také na výletní lodi Vysočina, která je uzpůsobená na přepravu kol. Cyklista se projede lodí po přehradě, mezitím se mu dobije baterie dobije.
Půjčovna bude slavnostně otevřena na přelomu března a dubna. Otevřena bude do září.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí