zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubické vodárny dokončily obří investici do kanalizace

08.03.2010
Čištění odpadních vod
Pardubické vodárny dokončily obří investici do kanalizace

Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice dnes oficiálně ukončila projekt Labe-Loučná, který mimo jiné napojil na kanalizaci 7200 obyvatel Pardubicka. Výstavba sítí, protipovodňových opatření a úprava čištění odpadních vod byla největší investicí v oblasti životního prostředí v historii firmy, celkové náklady dosáhly 836 milionů korun. Veškerá splašková voda z kanalizace vodáren teď končí v čistírnách, řekl ČTK ředitel Josef Fedák.

"Zbývá nám náročný úkol, kterým je modernizace čistírny odpadních vod v Pardubicích. Bude to velmi nákladné, snažíme se na akci získat dotaci z Evropské unie," uvedl Fedák. Hodnota oprav se odhaduje zhruba na 640 milionů korun.
Za více než dva roky trvání projektu bylo vybudováno 41 kilometrů kanalizace. Postavilo se deset velkých čerpacích stanic a 381 domovních čerpacích stanic. Kapacita čistíren byla zvýšena o 6350 takzvaných ekvivalentních obyvatel. Téměř 40 procent investice pokryla dotace Evropské unie, od Státního fondu životního prostředí vodárny získaly 30 milionů korun, na zbytek si vzaly bankovní úvěr.

Skupinový projekt Labe-Loučná se skládal z devíti podprojektů složených z celkem 21 staveb nových kanalizačních sítí v aglomeraci Pardubice, v Holicích, Dašicích, Lázních Bohdaneč, Živanicích a Ostřešanech. Velmi náročné bylo vybudování kanalizační shybky pod řekou Chrudimkou v Pardubicích. Zvýšila se také kapacita kanalizační sítě v některých částech Pardubic a byly rekonstruovány kanalizační sběrače na pardubickém sídlišti Dukla. Rekonstrukci podstoupily čistírny odpadních vod v Holicích a Opatovicích nad Labem. Díky projektu je zajištěna ochrana zdrojů pitné vody v Nemošicích a zachování kvality lázeňských vod v Lázních Bohdaneč.
Podle Fedáka zbývá dořešit kanalizaci a čištění odpadních vod asi na desetině plochy okresu Pardubice. Týká se to malých obcí s méně než 2000 obyvateli, kde pardubické vodárny nepůsobí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí