zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Seat IBE: ekologické kupé

07.03.2010
Ekologická auta
Seat IBE: ekologické kupé

Studie kupátka nazvaného IBE od španělského Seatu je sportovním a dynamickým konceptem pro městskou dopravu, který využívá ekologicky čistý pohon budoucnosti.

Na autosalonu v Ženevě vystavený koncepční vůz IBE zaujme na první pohled přitažlivými proporcemi klasického sportovního kupé s krátkou, nízkou a širokou karoserií. Na design třídveřové karoserie navazuje interiér s uspořádáním sedadel 2+2.

Celkem 3,78 metru dlouhý Seat IBE je poháněn čistě elektricky. Elektromotor je společně s výkonovou elektronikou uložen pod nízkou kapotou, zatímco sada akumulátorů Li-Ion je umístěna ve velmi krátké zádi. S největším výkonem 75 kW a točivým momentem 200 N.m poskytuje elektrický pohon dynamiku jízdy, která rozhodně nezklame. Ve městě rozhodující sprint z 0 na 50 km/h je otázkou pouhých 3,4 s, během 6,3 s jede IBE rychlostí 80 km/h a již po 9,4 s dosáhne hranice 100 km/h. Na dobré dynamice se podílí nejen schopnost elektromotoru poskytovat maximální točivý moment už při nulových otáčkách, ale také nízká hmotnost tohoto koncepčního automobilu, který váží jen 1000 kilogramů.

Pro dlouhodobou jízdu je jmenovitý výkon snížen na 50 kW a nejvyšší rychlost je omezena na 160 km/h, což však bohatě postačuje i pro jízdu po dálnicích v okolí velkoměst. Kapacita akumulátorů je 18 kW.h a měla by stačit zruba na ujetí 130 kilometrů.

SEAT_IBE_01_previewSEAT_IBE_03_previewSEAT_IBE_04_preview

Jaroslav Vavera

www.autoforum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí