zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miliardy za emisní povolenky: znovu ve hře

11.03.2010
Ovzduší
Klimatické změny
Miliardy za emisní povolenky: znovu ve hře

Hnutí DUHA uvítalo, že poslanci dnes znovu otevřeli diskuzi o takzvaném přílepku, kterým ČSSD a ODS věnovaly společnosti ČEZ až 70 miliard korun za emisní povolenky. Zákon schválený loni v létě odebral českým rodinám peníze, které mohly použít na zateplení svých domů. Elektrárenská společnost peníze přitom paradoxně dostane proto, že vypouští hodně skleníkových plynů.

Ekologická organizace prosazuje, aby zisk z aukcí povolenek za znečištění byl využit k masivním investicím do zateplování domů, které by srazilo dovoz plynu z Ruska i domácí účty za vytápění [1].

Martin Sedlák, Hnutí DUHA, řekl:
"Máme dva měsíce před volbami, poslanci ODS a ČSSD mají příležitost ukázat, zda dávají přednost rodinám nebo Martinovi Romanovi. Příjmy z aukcí povolenek za znečištění jsou výbornou příležitostí investovat peníze do zateplování domů, které by srazilo dovoz plynu z Ruska i rodinné účty za vytápění. Obchodování s povolenkami je tady kvůli snižování emisí. Rozhodně ne proto, aby na něm ČEZ vydělával desítky miliard. Poslanci si musí vybrat - české domácnosti nebo ČEZ."

Kontakt:
Martin Sedlák, telefon 737 128 471, email martin.sedlak@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí