zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak dál po Kodani?

13.03.2010
EIA
Geologie
Klimatické změny
Politika
Jak dál po Kodani?

V úterý 9. března projednal Evropský parlament dohodu o klimatických změnách, která vzešla z konference OSN v prosinci 2009. Nová eurokomisařka Connie Hedegaard představila vizi, se kterou hodlá Komise řešit v budoucnosti klimatickou politiku. Příští konference OSN se bude konat koncem roku v Mexiku a EU hodlá tlačit na to, aby byla tentokrát dojednána závazná dohoda.

Evropská komise vydala 9. března dokument, ve kterém představila své budoucí cíle v oblasti klimatické politiky. Europoslanci se přirozeně s velkým zájmem věnovali těmto plánům a chtěli vědět, jak Komise hodlá jednat, aby koncem roku ležela na stole skutečně projednaná a schválená společná dohoda.


Příliš vysoké ambice nepovedou k cíli


Komisařka Connie Hedegaard musela nejprve zchladit příliš ambiciózní očekávání a to navzdory tomu, že dle jejích slov je Evropská unie připravena na závaznou dohodu přistoupit. Konference, která se bude konat koncem roku v Cancunu v Mexiku, nelze podle ní zatěžovat příliš vysokými ambicemi, má-li dojít ke skutečné shodě.


Vleklé rozhovory klimatu neprospějí


V rozpravě, ve které promluvili zástupci všech politických skupin, zazněly především obavy, zda je EU v postavení, aby skutečně prosadila své požadavky a konference OSN o klimatických změnách neskončila podobně jako jednání o světovém obchodu ve městě Doha, které se vlečou již několik let.

ZDROJ: Evroský parlament

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí