zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ceněné brněnské sídliště Lesná má ochránit architektonická studie

12.03.2010
Příroda
Urbánní ekologie
Ceněné brněnské sídliště Lesná má ochránit architektonická studie

Brno chce ochránit sídliště Lesná před ničivými vlivy, které by na jeho podobu mohla mít další výstavba. Architekti mají zpracovat studii, která by se stala závazným územněplánovacím podkladem a znemožňovala by například výstavbu nových věžových domů. Výběrové řízení na urbanistickou studii vyhlásila radnice v těchto dnech. Podklady by mohly být hotové v létě, v září by výsledek projednala s veřejností, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Martin Ander (SZ).
Víc než čtyřicet let stará Lesná je považovaná za jedinečnou. Sídliště vznikalo v 60. a 70. letech minulého století po vzoru finského městečka Tapiola u Helsinek. Výjimečné bylo už tehdy podílem zeleně, který je dnes nejvyšší mezi sídlišti v zemi. Mohutné panelové domy s výhledem na Brno dnes v podstatě stojí v klidném parku, navíc stromy za uplynulých 40 let vzrostly natolik, že pohled na mnohé domy zacloňují.
V Lesné žije dnes asi 15.000 lidí. Kvůli unikátnosti sídliště usilují, aby získalo status památkové zóny.
V urbanistické studii mají architekti řešit regeneraci domů a stanovit podmínky pro jejich případné nástavby a dostavby. Mají navrhnout budoucí řešení obchodů, ordinací lékařů a dalších služeb i prověřit, zda by na sídlišti bylo možné umístit koupaliště. Mají se zabývat zelení, hromadnou dopravou i parkováním a navrhnout lokality pro stavbu hromadných garáží.
Lesná se skládá z objemných panelových domů i menších staveb budovaných po vrstevnicích svahu. Lokalita je ceněná pro svůj výhled na město i jižní orientaci. V centru území se nachází městský park Rokle.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí