zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ruské ekologické organizace se spojily k záchraně Bajkalu

13.03.2010
Příroda
Ruské ekologické organizace se spojily k záchraně Bajkalu

Alarmující situace kolem stavu životního prostředí v okolí sibiřského jezera Bajkal vedla k založení jednotné organizace ruských ekologů. Na jejím vzniku se dnes v Moskvě dohodli zástupci nejvýznamnějších ruských ekologických skupin včetně ruské odbočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) nebo známého hnutí Bajkalská ekologická vlna. Oznámilo to dnes na svých webových stránkách ruské oddělení hnutí Greenpeace.
Nová ekologická koalice dostala jméno Za Bajkal! a jejím hlavním cílem bude boj proti znečištění, které do oblasti jezera přináší obří celulózka ve městě Bajkalsk vybudovaná ještě v sovětské éře. Ruská vláda v minulých letech provoz celulózky zastavila, ale letos v lednu ho obnovila s odkazem na nutnost zachování pracovních míst.
Závod, který leží v hlavní chráněné přírodní zóně, vyvolává už řadu let spory a demonstrace ekologů. Jejich účastníci brojí proti vážnému ohrožení cenných živočišných a rostlinných druhů v regionu a vyzývají k zajištění zaměstnanosti jiným způsobem.
Členské organizace nového hnutí se rozhodly zahájit podpisovou kampaň pod protestní petici, kterou zašlou do pařížského sídla Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V nejbližších dnech chce koalice zorganizovat celostátní hnutí protestu. Hnutí Za Bajkal! založilo centrální webové stránky na adrese savebaikal.ru.
Bajkal, jehož hloubka dosahuje až 1620 metrů, obsahuje pětinu světových zásob sladké vody. Jezero bylo v roce 1996 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí