zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík chce připravit ČEZ o povolenky zdarma

16.03.2010
Ovzduší
Klimatické změny
Bursík chce připravit ČEZ o povolenky zdarma

Ve sněmovně se tento týden strhne boj o emisní povolenky. Exministr životního prostředí Martin Bursík usiluje o to, aby ČEZ a další energetické firmy ztratily možnost získávat je i po roce 2013 bezplatně. Tu jim dal loni schválený poslanecký "přílepek", což Bursík označuje dárkem od státu pro ČEZ za 68 miliard korun.

Proti přílepku se však zvedla vlna nevole od konkurentů ČEZ i tepláren, a to hlavně kvůli přísným lhůtám pro předložení projektu - získání bezplatných povolenek je totiž podmíněno investicemi do modernizace. Nyní projednávaná novela ze senátorské dílny tyto termíny trochu změkčuje (posouvá termín pro předložení projektů z konce března na konec června a upouští od povinnosti proinvestovat polovinu peněz do konce roku 2011) a podle předkladatelů rozšiřuje okruh příjemců i na teplárny.

Ani s tím ale Bursík nesouhlasí. "Bylo by nejrozumnější ponechat to budoucí vládě. Nehrozí nebezpečí z prodlení, je zde naopak nebezpečí, že stříháním a lepením upravíme zákon tak, že se ukáže, že je neaplikovatelný," říká Bursík.

Podle organizátorů výzvy Rozumně a spravedlivě, jež usiluje o zrušení přílepku, není navíc zcela jisté, že teplárny bezplatné povolenky vůbec dostanou. "Pokud novela projde, bude možnost získat bezplatné povolenky pro teplárny jen hypotetická. Podstatnou část spotřebuje energetika a na ostatní skoro nic nezbude," říká Svatopluk Bartík, tajemník Asociace výrobců minerální izolace.

Povolenkami bojuje Evropská unie proti emisím oxidu CO2. Možnost přidělovat jejich část výrobcům proudu i po roce 2013 bezplatně si Češi vybojovali předloni při projednávání energeticko-klimatického balíčku. Zatímco na západě Evropy budou energetici kupovat všechny povolenky už v roce 2013, v Česku to má být až o sedm let později.

V současnosti jsou povolenky přidělovány v určitém objemu zdarma, podniky je nakupují, jen když tento objem překročí. A naopak, pokud se jim část povolenek podaří ušetřit, mohou je na trhu prodat.

Slušné peníze na tom vydělá i ČEZ. Podle aktuální studie britské neziskové organizace Sandbag patří ČEZ mezi desítku "tlustých kocourů", kteří mohou díky přebytkům povolenek do konce roku 2012 vydělat jejich prodejem celkem přes tři miliardy eur.

ČEZ si navíc bude pravděpodobně moci přenést povolenky do dalšího období (začínající rokem 2013), což ho podle studie zvýhodní proti ostatním evropským energetikám. V současnosti mají největší deficit povolenek německé společnosti RWE a E.ON.

AUTOR: Martin Petříček
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí