zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před 15 lety v Tatrách tragicky zahynul ekolog Josef Vavroušek

18.03.2010
Obecné
Před 15 lety v Tatrách tragicky zahynul ekolog Josef Vavroušek

Ekologovi a politikovi Josefu Vavrouškovi se stala osudnou jeho láska k horám. Vášnivý horolezec, který poznal Alpy, Dolomity, Kavkaz a byl i na Kilimandžáru, zahynul před 15 lety, 18. března 1995, ve svých padesáti letech se svou dcerou Petrou v dolině Parichvost v Západních Tatrách. Exministr životního prostředí organizoval po rozpadu Československa, což velmi těžce nesl, setkání bývalých spoluobčanů z obou stran hranice právě v přírodě a v horách.
Pražský rodák (narozen 15. září 1944) vystudoval na strojní fakultě ČVUT ekonomickou specializaci s matematickým zaměřením (1962 až 1967). Už během studií se však zajímal o globální problémy. V roce 1968 se zúčastnil studentské Expedice Lambaréné, jež projela 14 afrických zemí a v Gabonu měla podpořit nemocnici Alberta Schweitzera.
Po listopadu 1989 využil svých zkušeností z Kruhu nezávislé inteligence a podílel se na vzniku Občasného fóra. V červnu 1990 byl jmenován ministrem federální vlády a předsedou federálního výboru pro životní prostředí. V červnu 1991 zorganizoval na Dobříši první celoevropskou konferenci ministrů životního prostředí. Založil Společnost pro trvale udržitelný rozvoj, přednášel na vysokých školách.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí