zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geologie okolí lázní Letohrad

28.03.2010
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Geologie okolí lázní Letohrad

Letohrad leží v údolí kopcovité krajiny pod Orlickými horami. V několika malých lomech v okolí Letohradu, např. u silnice do Písečné, jsou odkryty nejstarší, asi půl miliardy let, krystalické břidlice, které pocházejí pravděpodobně z období starohor. Tyto krystalické břidlice, zejména ruly, vznikly přeměnou starohorních usazenin. Červenohnědé permské usazeniny, podle nichž je pojmenována i obec Červená (dříve Rotnek), jsou zvětraliny litické žuly i krystalických hornin Orlických hor.

Okolím Letohradu probíhá tektonická linie, která se dělí na dvě části. Severozápadní se jmenuje Lužická a jižní Boskovická brázda.

V posledním geologickém období, čtvrtohorách, vytvořila řeka Tichá Orlice štěrkopískovou terasu, na které nyní stojí Kunčice, Orlice a letohradský dvůr.

Název pramenu poblíž Letohradu Vápenka vznikl díky nejmladšímu geologickému jevu v letohradském okolí. Voda v pramenu obsahuje vzdušný kysličník uhličitý, který jako slabá kyselina rozpouští v podzemních puklinách uhličitan vápenatý, obsažený hojně v opukách, a na povrchu jej zase sráží.

ZDROJ: http://www.info.letohrad.eu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí