zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatel Tichomoří přinese vzkaz ministru životního prostředí vzkaz z Prunéřova

24.03.2010
Klimatické změny
Politika
Obyvatel Tichomoří přinese vzkaz ministru životního prostředí  vzkaz z Prunéřova

Dnes kolem čtvrté hodiny odpolední opustili aktivisté Greenpeace komín severočeské hnědouhelné elektrárny Prunéřov. Na třísetmetrovém komínu rozvinuli transparent s nápisem GLOBAL SHAME - globální ostuda, aby tak poukázali na ostudné okolnosti, které provázejí rozhodování o záměru energetického gigantu ČEZ prodloužit provoz této elektrárny o další čtvrtstoletí. Komín opustili proto, aby své další aktivity přenesli do Prahy k novému ministru životního prostředí.

Greenpeace si velmi váží toho, že akci na prunéřovském komíně přijel podpořit i Tereapii Williams z pacifických Cookových ostrovů, které patří mezi oblasti, jež jsou nejvíce postiženy přímými dopady změn klimatu. "Rád bych řekl vašemu ministru životního prostředí přímo do očí,, že globální změna klimatu negativně ovlivňuje naše životy a ohrožuje naši kulturu, životní prostředí i celou naši existenci. Každé velké průmyslové zařízení, jako např. tato elektrárna,a hraje významnou roli. Obyvatelé oblastí, které jsou vystaveny hrozbě změny klimatu, by měli pozvednout svůj hlas, a ten by měl být v průmyslových zemích brán vážně. Proto jsem tady," objasnil Williams svou přítomnost v českém Prunéřově a dodal: "Pokud české ministerstvo prodloužení provozu této uhelné elektrárny o další čtvrtstoletí povolí, bude to skutečná globální ostuda."

Nenásilná přímá akce Greenpeace proběhla za účasti mezinárodních aktivistů z celého světa, aby poukázala na skutečnost, že problematika obnovy tohoto zařízení a prodloužení jeho životnosti o dalších 25 až 30 let není pouze tuzemskou záležitostí, nýbrž že i Česká republika nese zodpovědnost za příspěvek ke globální změně klimatu v podobě emisí CO2.

V tomto smyslu se také počátkem tohoto roku vyjádřily Federativní státy Mikronésie (FSM), pacifické souostroví, jež se koncem minulého roku zapojilo do procesu posuzování záměru na životní prostředí (EIA). FSM podaly připomínky k dokumentaci projektu a požádaly české ministerstvo o negativní stanovisko k záměru ČEZ. Je to poprvé, kdy se stát, který je přímo ohrožen dopady globálních změn klimatu, vyjádřil k emisím uhelné elektrárny v průmyslové zemi. Minulý týden zaslala Mikronésie ministerstvu životního prostředí další dopis, v němž urgovala vydání stanoviska EIA.

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR situaci komentoval slovy: "Greenpeace a Ekologický právní servis považují za ostudné, že společnost ČEZ se plánovanou polovičatou rekonstrukcí tohoto největšího českého zdroje jak klasických znečišťujících látek jako je oxid siřičitý, oxidy dusíku či tuhé částice, tak i oxidu uhličitého, snaží ušetřit na zdraví místních obyvatel i na ochraně globálního klimatu a vyvíjí nevybíravý politický tlak na vydání souhlasného stanoviska."

Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
Tel: +420 723 623 238, e-mail: jan.rovensky@greenpeace.org
Jan Šrytr, právník Ekologického právního servisu
Tel: +420 775 154 087, e-mail: jan.srytr@eps.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí