zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fotovoltaická asociace: Nová vyhláška má za cíl zlikvidovat fotovoltaiku v Česku

30.03.2010
Solární energie
Fotovoltaická asociace: Nová vyhláška má za cíl zlikvidovat fotovoltaiku v Česku

Nová vyhláška, která byla prezentována ministerstvem průmyslu a obchodu má prý drastickým způsobem ovlivnit vývoj fotovoltaiky v České republice. Uvedla to ve čtvrtek Česká fotovoltaická průmyslová asociace (Czepho).

V novele se vyžaduje, aby solární panely měly 22procentní účinnost, která je podle Czepho určená spíše do pouštních oblastí Spojených států, než do podmínek České republiky. "Díky podmínkám jejich provozu se hodí do pouštních oblastí, jejich instalace funguje například v Nevadě či Arizoně," řekl Antonín Fejfar z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu je minimální kritérium pro solární panely s 22procentní účinností v Česku technicky i cenově dostupné. Toto tvrzení však odporuje realitě nejen podle Czepho, ale například i průzkumu odborného magazínu Photon International publikovaného v únoru 2010. Ten byl realizován na 3000 modelech solárních panelů předních světových výrobců a vyplývá z něj, že účinnost naprosté většiny z nich se pohybuje mezi 12 a 14 procenty.

"Novela nově zavádí povinnost využívat ve fotovoltaických projektech solární panely s minimální účinností 22 procent. Toto kritérium je nesplnitelné a je výsledkem buď naprosté neznalosti problematiky, nebo snahy zlikvidovat solární energetiku u nás. Nevím, která varianta je horší," řekl Jaromír Řehák, předseda Czepho.

Pokud by vyhláška vstoupila v platnost, povede tak ke zmaření řady rozpracovaných projektů, které by investory poškodily o desítky miliard korun. "Jde o zcela jednoznačný hazard se státními prostředky, neboť firmy mají podle současných odhadů pro své rozeběhnuté projekty objednané technologie v celkovém objemu přes deset miliard. Pokud firmy nebudou moci své investice dokončit, bude jistě chtít své investice od státu zpět," dodal Řehák.

Zdroj: www.patria.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí