zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biosférická rezervace Šumava oslavila 20 let své existence

03.04.2010
Chráněná území
Biosférická rezervace Šumava oslavila 20 let své existence

Šumava je nejen národním parkem, ale i významnou biosférickou rezervací. Na konec března, přesněji na sobotu 27. 3., připadlo výročí dvaceti let od jejího vyhlášení.

Biosférické rezervace jsou velkoplošná chráněná území, vyhlášená v roce 1970 v rámci mezinárodního programu UNESCO Člověk a biosféra (Man and Biosphere). Světová síť biosférických rezervací je rozprostřena tak, aby zahrnovala všechny dílčí oblasti biosféry Země. Tato území představují reprezentativní ukázky přírodních krajin, ve kterých zároveň hraje důležitou roli člověk a jeho aktivity. Hlavním posláním je ochrana ekosystémů a rostlinných i živočišných druhů, věda a výzkum, ekologická výchova a zajištění udržitelného rozvoje života místních obyvatel.

Biosférickou rezervaci Šumava najdeme v horské oblasti podél rakouské a bavorské hranice. Celá oblast byla vždy ovlivněna aktivitami lidí a využívána již od 10. století (např. dolování zlata, sklářství). Pralesovité horské lesy, jezera glaciálního původu, rašeliniště, řeky a jejich kaňony, to vše jsou hodnoty, které se do dnešní doby uchovaly a kterými toto území oplývá. Les je zde přítomen na více než 65 % rozlohy biosférické rezervace (květnaté a acidofilní bučiny, horské smrčiny, rašelinné bory); v porovnání s národním parkem Šumava, kde je procento zastoupení lesa vyšší (83,8 %). V oblasti žije celá řada druhů vzácných zvířat. Zajímavý je výskyt severské myšivky horské, vzácně zde také žije reintrodukovaný rys ostrovid. Z volně žijících ptáků potom tetřev hlušec a tetřívek obecný. V pramenné oblasti řeky Blanice najdeme území s největším výskytem perlorodky říční v České republice.

"Biosférické rezervace jsou takovým mírovým úsilím o důstojný a barevný život v řádu přírody. Na Šumavě se o to pokoušíme už dvacet let, " uvedl při této příležitostí Ivan Rynda, předseda Českého národního komitétu pro program MaB UNESCO - Člověk a biosféra, jenž je zároveň zástupcem AOPK ČR v této pracovní skupině.

V České republice jsou součástí projektu biosférické rezervace kromě Šumavy i Bílé Karpaty, Dolní Morava, Krkonoše, Křivoklátsko a Třeboňsko.

V roce 2011 bude k připomenutí těchto území vydán arch se 4 poštovními známkami, které budou věnovány právě biosférické rezervaci Šumava.

Více informací o biosférické rezervaci Šumava naleznete na: www.npsumava.cz

Další informace o biosférických rezervacích ve světě najdete na: www.unesco.org./mab

Jarmila Krebsová
tiskové odd. MŽP - odbor vnějších vztahů

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí