zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země vyhrály soudní spor o informace

08.04.2010
Zemědělství
Děti Země vyhrály soudní spor o informace

Státní veterinární správa a Ministerstvo zemědělství nezákonně zatajovaly metodický pokyn

Městský soud v Praze vynesl rozsudek, v němž uznal právo Dětí Země na získání metodického pokynu Státní veterinární správy, o jehož poskytnutí před necelými třemi roky podle zákona o svobodném přístupu k informacím marně žádaly.

Žádost tehdy zamítla jak Státní veterinární správa, tak její nadřízený orgán - Ministerstvo zemědělství. Sdružení proto nezbylo, než se v této věci obrátit na soud.

"Úspěch v soudním sporu jsme očekávali, neboť jsme byli od počátku přesvědčeni, že se jedná o nezákonné obstrukce úřadů. Tato kauza ovšem opět potvrdila, že svévolný postup úředníků může snadno zablokovat poskytnutí informací veřejnosti až na několik let, a to je velmi znepokojivé," uvádí Martin Hyťha z plzeňské pobočky Dětí Země.

Děti Země žádaly o metodický pokyn Státní veterinární správy č. 1/2000, neboť se na něj odkazovala Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj ve své odpovědi na podnět Dětí Země, v němž žádaly o prošetření provozu velkochovu brojlerů firmy Lukrom v Králově u Uherského Brodu.

Úřady, které o poskytnutí informací rozhodovaly, argumentovaly tím, že se jedná o pokyn výlučně interní povahy. Městský soud v Praze však konstatoval, že obsah metodického pokynu má vliv i na další subjekty a kromě zrušení obou zamítavých rozhodnutí nařídil Státní veterinární správě, aby dokument do 30 dnů poskytla.

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 377 420 482, 606 104 784
Martina Sovová, Ministerstvo zemědělství: 221 812 414
Milan Malena, Státní veterinární správa ČR: 227 010 143

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí