zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

09.04.2010
Obecné
Krátce - různé

S přicházejícím jarem přichází i jarní pylová sezóna. Oteklé oči, alergická rýma a nezřídka i záchvaty dušnosti, to vše na jarní alergiky čeká, pokud se na první pylovou sezónu roku řádně nepřipraví. Dobré je proto naplánovat trasy pochůzek tak, aby se alergik těmto místům co nejvíce vyhýbal. Vycházky je také dobré načasovat, nejvíce pylu v ovzduší je totiž zejména v ranních a odpoledních hodinách. Dominantními alergeny nyní jsou: olše, líska, tis, topol, jasan, vrba, jilm a nyní začíná sezóna břízy.

Ještě letos založí Karlovarský kraj novou akciovou společnost, která bude likvidovat smíšený komunální odpad. Ten bude nutné v budoucnosti zpracovávat jinak než jen ukládáním na skládky. Majoritním akcionářem bude Karlovarský kraj a podíl v ní získají i největší města v kraji. Cena akcie se bude pohybovat mezi 30 až 40 korunami.

Když lidé vyhazují věci do odpadkového koše, možná se s nimi tak docela neloučí. Výstava konaná ve Škodově paláci na Jungmannově náměstí ukazuje, co všechno je možné vyrobit z recyklovaných odpadků. Návštěvníci si mohou do 29. dubna prohlédnout běžné předměty denní potřeby i méně obvyklé výrobky, jako je například penál z plachty nákladního automobilu.

Šest kilometrů od Františkových Lázní u obce Nový Drahov se nachází přísně chráněná Národní přírodní rezervace SOOS. Její název vznikl zkomolením německého slova v překladu označujícího mech nebo bažinu. SOOS je jedinečná rezervace v Evropě, známá především bahenními sopkami, rašeliništi a florou.
Před vstupem do rezervace najdete přírodní geologický park, záchrannou stanici handicapovaných živočichů, muzeum věnované přírodě a fauně Chebska a paleontologickou expozici s modely pravěkých zvířat. Po zimní přestávce je opět otevřeno denně od 10 do 16 hodin.

Společnost Lázeňské lesy Karlovy Vary se zapojila do projektu envirometálního vzdělávání dětí a mládeže. Nápad vznikl v sousedním Rakousku a od roku 2002 se tak zvanou lesní pedagogikou zabývá řada subjektů v Česku. Lázeňské lesy Karlovy Vary byly mezi prvními a asistentka ředitele společnosti Věra Bartůňková vysvětlila, co to vůbec lesní pedagogika je...
Výuku provádí speciálně vyškolení pracovníci. Lesní pedagogika se setkává u dětí ale i široké veřejnosti s obrovským úspěchem.
K poslechu na www.rozhlas.cz

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Letošní mapování velkých šelem v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy potvrdilo výskyt 13 rysů, minimálně pěti vlků a minimálně dvou medvědů. ČTK to dnes řekla koordinátorka projektu Správy CHKO Beskydy Dana Bartošová. Mapování výskytu velkých šelem se v Beskydech uskutečnilo od 25. do 28. února. Do akce se zapojilo na 70 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí