zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo životního prostředí povede dosavadní náměstkyně Rut Bízková, která pracovala i pro ČEZ.

09.04.2010
Politika
Ministerstvo životního prostředí povede dosavadní náměstkyně Rut Bízková, která pracovala i pro ČEZ.

Spor ekologů a firmy ČEZ o modernizaci elektrárny Prunéřov rozhodne žena, která v 90. letech pro energetický gigant pracovala. Dosavadní náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková totiž povede úřad do květnových voleb. A na ní tedy také bude, aby vydala očekávané stanovisko o vlivu modernizace Prunéřova na životní prostředí.

Bízkovou do vedení ministerstva včera nominovala ODS. Premiér Jan Fischer už v úterý potvrdil, že prezidentovi navrhne, aby řízením resortu pověřil právě člověka nominovaného ODS. Bízková kvůli tomu už ze strany vystoupila, nestranickost je podmínkou její účasti ve vládě.

Minulost Bízkové však s vedením ministerstva koliduje ještě v jedné věci: v 90. letech totiž pro ČEZ pracovala jako mluvčí uhelných elektráren. To vadí především ekologům, kteří dlouhodobě projekt ČEZ na modernizaci Prunéřova kritizují a žádají použití kvalitnější technologie. "Bízková hájila zájmy energetiků i při působení na ministerstvu průmyslu," tvrdí právník Ekologického právního servisu Jan Šrytr.

Bízková nechce se stanoviskem EIA k Prunéřovu otálet. "Musím se s tím podrobně seznámit. Pokud je ovšem dokumentace úplná, nebudeme to rozhodnutí uměle oddalovat," řekla včera Bízková novinářům. Podle informací HN patřila na úřadu dlouhodobě mezi zastánce varianty, kterou prosazuje společnost ČEZ. S rychlým rozhodnutím tak zřejmě nebude mít problém. Na rozdíl od bývalého ministra Jana Dusíka, nominovaného do vlády zelenými. Ten na funkci před měsícem rezignoval poté, co premiér Fischer žádal okamžité rozhodnutí. Podle zákona mělo padnout už v lednu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí