zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ovocnářský víkend v Hostětíně - o tradici je zájem

17.04.2010
Zemědělství
Ovocnářský víkend v Hostětíně - o tradici je zájem

O víkendu 10. - 11. dubna 2010 se uskutečnil v Centru Veronica Hostětín seminář věnovaný pěstování ovocných stromů. Sobotní část byla již tradičně věnována řezu ovocných dřevin, neděle byla nově zaměřena na jejich množení. I přes chladné aprílové počasí se více než 40 účastníků semináře vydalo do terénu.

Opět se potvrdil velký zájem o ovocnářskou tradici Bílých Karpat - semináře se zúčastnilo přes 40 lidí z regionu i vzdálenějšího okolí. Vzdělávání začalo teorií, většina času však byla věnována ukázkám a cvičení přímo v terénu.

Programem semináře provázeli zkušení lektoři - Stanislav Boček, pedagog Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, Radim Pešek, ovocný školkař a ekologický sadař, a Aleš Krapka, specialista na řez ovocných stromů.

"Účastníci seminářů představují pestrou společnost - jezdí k nám nadšení zahrádkáři, vlastníci menších i větších sadů nebo třeba zahradní architekti. Někteří se snaží dát do pořádku letitý zanedbaný sad, jiní teprve zamýšlejí založit nějakou ovocnou výsadbu.

Pro vzdělávání využíváme ekologického sadu kolem moštárny a tradiční sušírny ovoce v Hostětíně. Díky spolupráci s genofondovými sadaři a ovocnou školkou můžeme ukazovat celý ovocný koloběh, včetně ochutnávky ekologických moštů či sušeného ovoce," uvádí ředitelka Centra Veronica Hostětín Jana Tesařová.

Zmíněné aktivity směřující k záchraně a rozvoji ovocnářské tradice v Bílých Karpatech od 90. let 20. století rozvíjí Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat ve spolupráci s mnoha neziskovými organizacemi, nadšenými jednotlivci i za pomoci veřejných institucí.

"Ovocné dřeviny patří k typickým prvkům místní krajiny, mají užitečné ekologické funkce, jsou přírodním i kulturním dědictvím. Snažíme se, aby se znalosti a dovednosti spojené s pěstováním stromů a zpracováním ovoce neztratily. Velký zájem lidí nás těší a ukazuje, že tradice v regionu není mrtvá," dodává Radim Machů z Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat.

"Podporou ekologického a extenzivního pěstování ovocných dřevin se snažíme zachovat nejen krásu ovocné krajiny, ale upozornit na výhody místních potravin, které jsou čistší, zdravější a dávají místním lidem i ekonomickou příležitost," komentuje Tesařová.

Seminář pořádal Ekologický institut Veronica, pracoviště Centrum Veronica Hostětín.

Bližší informace: Jana Tesařová, jana.tesarova@veronica.cz, 572 630 670, 775 209 208, www.hostetin.veronica.cz / www.tradicebk.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí