zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krumlovská skládka si na sebe umí vydělat

13.04.2010
Odpady
Krumlovská skládka si na sebe umí vydělat

Český Krumlov - Odpadu není tolik, jak se čekalo. Krumlovská skládka by mohla vydržet ještě patnáct let.

Ještě během zimy před třemi lety probleskovaly informace o tom, že českokrumlovská skládka v Pinskrově dvoře je plná. Dnes se chystá její další rozšíření a rekultivace jedné z jejích částí.

Jak je to možné? Zjednodušeně řečeno: Našel se jak prostor pro rozšíření skládky, tak se především lidé naučili více třídit odpad. A to ušetří jak městské kase, tak daňovým poplatníkům mnohamilionové částky.

"Město má v jednom areálu skládky dva úložné prostory," okomentoval aktuální situaci ředitel Služeb města Pavel Turnhöfer. Jeden z nich se aktivně využívá a během loňského léta se dočkal zvětšení, které by mělo vystačit asi na další pět až šest let ukládání odpadu.

Druhý bude v dohledných letech podle ředitele částečně zrekultivován a zčásti se rozšíří pro další skládkování. Ukládání komunálního odpadu není zadarmo, takže takto utržené peníze budou moci posloužit k dalším investicím do dalšího rozšiřování.

"Z finanční analýzy vyplynulo, že z dlouhodobého hlediska by se peníze měly městu vracet," dodal Turnhöfer.

Loňskou dvanáctimilionovou investici do rozšíření z valné části pokryl výnos daně z nemovitosti. Na první rekultivaci bude nutné najít zhruba šest milionů korun odjinud.

"Připravujeme podání žádosti o krajský grant," nastiňuje možný zdroj financování místostarostka Jitka Zikmundová. "Pro město Český Krumlov je tato možnost zajímavá i z ekonomického hlediska, protože dříve či později se skládka stejně naplní."

Současné vedení města si podle ní z uvedených příjmů slibuje, že by si skládka na pozdější celkovou rekultivaci mohla sama vydělat. Důvodem k optimismu totiž jsou aktuální propočty.

"Při současném objemu šesti tisíc metrů krychlových uloženého odpadu za rok bychom ale mohli skládku využívat ještě asi patnáct let," shrnula místostarostka.

Českokrumlovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí