zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČSSD, zelení a lidovci chtějí stopnout lesní tendry

14.04.2010
Les
Politika
ČSSD, zelení a lidovci chtějí stopnout lesní tendry

Sociální demokraté, lidovci a zelení chtějí zastavit kontroverzní tendry státních lesů, které mají svěřit všechny lesní celky na deset let do faktické správy dřevařským firmám. Jiří Paroubek, Ondřej Liška a Cyril Svoboda to napsali ve svých odpovědích na dopis, který jim nedávno poslali profesoři či docenti několika univerzit a šéfové ekologických organizací.

Generální ředitelství Lesů ČR chce celá polesí prakticky předat do rukou soukromým firmám s tím, že o výnos z prodeje dřeva se budou dělit. Ale Hnutí DUHA argumentuje, že dodavatelé ve snaze o rychlý zisk během deseti let budou poškozovat zdraví lesů holosečným kácením a podobnými praktikami [1].

o Předseda sociálních demokratů napsal: "ČSSD i já osobně budeme neprodleně požadovat zrušení této veřejné soutěže na provádění lesnických prací a písemné vysvětlení od vrcholového managementu státního podniku LČR." [2]

o Předseda Strany zelených uvedl: "zelení považují připravované zakázky za absolutně nepřijatelné hlavně kvůli jejich podmínkám...Strana zelených [se]...postavila proti plánovaným tendrům a žádala jejich zrušení." [3]

o Předseda KDU-ČSL odpověděl: "antimonopolní úřad potvrdil stanovisko KDU-ČSL, která...naléhavě žádala vládu, aby výběrové řízení zastavila." [4]

Jediná strana, která kontroverzní tendry ve své odpovědi podpořila, je KSČM [5].

Veřejné pozemky ve správě Lesů ČR pokrývají více než šestinu české krajiny a domov zde má velká část domácí přírody. Slouží jako místo k výletům - do státních lesů se každý víkend vydávají asi dva miliony lidí - a zadržováním srážek chrání města i obce před povodněmi.

Antimonopolní úřad v březnu sporný tendr přerušil a přezkoumává jeho soulad s pravidly pro zadávání veřejných zakázek. Hnutí DUHA však prosazuje, aby státní lesy celou zakázku zrušily a stanovily nová pravidla.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Jasný a výslovný nesouhlas tří parlamentních stran je důležitý posun. Premiér a ministr zemědělství by měli megatendry úplně zastavit. Na rozdíl od předchozích tendrů tentokrát nejde jen o rozdělení zisku, nýbrž také o zdraví našich lesů, které každý víkend navštěvují miliony výletníků. Dřevařské firmy budou ve snaze o rychlý profit poškozovat naše lesy holosečným kácením a podobnými praktikami. České lesní hospodaření je historicky založeno na osobní odpovědnosti lesníka za svůj revír. Akciovka, která má les svěřený na deset let, ji ovšem necítí."


Kontakt: Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Informační list Hnutí DUHA, který vysvětluje hlavní ekologické námitky proti vypsaným tendrům: www.hnutiduha.cz

[2] www.hnutiduha.cz

[3] www.hnutiduha.cz

[4] www.hnutiduha.cz

[5] www.hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí