zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nařčení klimatologů z podvodu se nepotvrdilo

16.04.2010
Klimatické změny
Nařčení klimatologů z podvodu se nepotvrdilo

Podle nezávislé komise se vědci z Východoanglické univerzity nedopustili žádné manipulace s daty.

Klimatologové z Východoanglické univerzity se nedopustili vědeckého pochybení, zní závěr oficiálního vyšetřování, který se zabýval takzvanou aférou Climategate. Vše začalo loni v listopadu, krátce před důležitým klimatickým summitem v dánské Kodani.

Britští vědci pracující pro mezinárodní výzkum OSN tehdy čelili vážným obviněním. Kdosi zcizil jejich e-mailovou korespondenci. Ze stovek jejich soukromých vzkazů a připravovaných dokumentů, některých vytržených z kontextu, se pak jejich odpůrci pokusili dokázat, že vědci při obhajování teorie o podílu člověka na klimatických změnách upravují nasbíraná data.

Vyšetřovací komise je nyní, po čtyřech měsících, vážných obvinění zprostila.

Komise jim podle stanice BBC jen doporučila, aby ve svých studiích pracovali v úzkém kontaktu se statistiky. Zmínila, že mnohé nesrovnalosti způsobila disproporce: některé země mají hustou síť měřících stanovišť, jinde téměř neexistují.

Přesto se zdá, že odpůrci klimatologů dosáhli svého. Zatímco odhalení e-mailů okupovalo přední stránky britských deníků, závěry vyšetřování jsou prezentovány o poznání skromněji. Podle průzkumů veřejných náklad se podařilo v kampani proti klimatologům významně ovlivnit veřejné mínění: důvěra ve zprávy o globálním oteplování a vlivu člověka na něj po zveřejnění kompromitujících e-mailů klesla.

Z pozměněné nálady veřejnosti, která byla posléze skeptičtější k jakýmkoli zprávám o globálním oteplování, profitovaly především velké firmy, které výrazně znečišťují ovzduší.

V rámci ostré diskuse, která následovala po kodaňském summitu, se objevily důkazy, že klimatičtí skeptici jsou často na výplatní pásce zainteresovaných firem.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí