zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ÚS odmítl stížnost podnikatele zodpovědného za libčanskou skládku

16.04.2010
Odpady
ÚS odmítl stížnost podnikatele zodpovědného za libčanskou skládku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Václava Etlíka, jenž je zodpovědný za vytvoření nelegálního chemického skladu v Libčanech na Královéhradecku. Soudy jeho počínání hodnotily jako obecné ohrožení a nakládání s nebezpečnými odpady a uložily mu trest 4,5 roku vězení. V ústavní stížnosti mimo jiné poukazoval na údajnou nepřiměřenost trestu. Ústavní soudci ale v rozhodnutích nižších soudů žádnou chybu nenašli, zjistila dnes ČTK z databáze usnesení.

"Za situace, kdy nebyl zjištěn extrémní nesoulad mezi právními závěry soudů a vykonanými skutkovými zjištěními ani libovůle v rozhodování, je nutno považovat postup obecných soudů za výraz nezávislého soudního rozhodování, do něhož ÚS není oprávněn zasahovat," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Miloslavem Výborným. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání.

Ve stížnost uplatnil Etlík řadu námitek. Tvrdil například, že se dopustil pouze nakládání s nebezpečnými odpady, nikoliv obecného ohrožení. Dokazování podle něj neprokázalo žádný škodlivý následek ani bezprostřední hrozbu. Také uvedl, že za společnost hospodařící s odpady nejednal pouze on sám, ale také další zástupci. Zpochybnil i výši způsobené škody.

Libčanský sklad, kde Etlík podle znalců vyvolal protiprávním hromaděním nebezpečných odpadů v podstatě ekologickou havárii, objevili policisté v dubnu 2006. V několika budovách v areálu bývalé továrny Vertex našli v neoznačených sudech stovky tun toxických látek - hořlaviny, výbušniny a chemikálie s vysokým obsahem těžkých kovů. Podnikatel látky nepředával k další likvidaci, přestože mu za to jeho zákazníci platili.

V objektu se nacházely například ropné produkty, žíraviny, vyřazené autobaterie a použité injekční stříkačky a zakrvácené gázy. Královéhradecký hejtman kvůli nahromaděnému odpadu vyhlásil stav nebezpečí, který trval přes týden. Asanační práce pak na místě pokračovaly téměř celý rok.

Podnikatel se hájil tím, že si žádná rizika neuvědomoval. Chtěl prý dokonce na pozemku se skladem vybudovat dům pro sebe a svou rodinu. Navíc tvrdil, že celou situaci s odpady měl pod kontrolou. U soudů padlo postupně několik různých rozsudků. Vrchní soud nakonec verdikt zmírnil na 4,5 roku vězení.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí