zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Teplicku kvůli žábám asi vzniknou dvě přírodní památky

24.04.2010
Chráněná území
Na Teplicku kvůli žábám asi vzniknou dvě přírodní památky

Ústecký kraj chce na Teplicku vyhlásit dvě nové přírodní památky. Stát se jí má mokřad Kateřina u Modlan a území v Háji u Oseka na Teplicku. Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková ČTK informovala, že obě území jsou významná, protože zde žije silně ohrožená žába kuňka obecná. Vyhlášení přírodní památky má napomoci k tomu, aby se populace žab mohla rozšiřovat.

Podle Hanáčkové v současné době na území Ústeckého kraje existuje 63 přírodních památek, 13 národních přírodních památek, 53 přírodních rezervací, 11 národních přírodních rezervací. Kraj připravuje vyhlášení i dalších lokalit za přírodní památky. Jednou z nich je Dobříňský háj na Litoměřicku s populací sněženky podsněžník a výskytem dřevního hmyzu v doupných stromech. Nedaleko Úštěka na Litoměřicku pak chce chránit populaci střevíčníku pantoflíčku.

V kraji existuje i záchranný program pro jediný endemitický druhu brouka v Česku krasce. Podle Hanáčkové se krasec vyskytuje jen v okolí Žatce, žádný jiný výskyt ve světě již není zaznamenán. V Českém středohoří na Litoměřicku a Kokořínsku se pak ochranáři snaží zachránit populaci modráska hořcového. K životu potřebuje květinu hořec křížatý a kolonie hostitelských mravenců rodu myrmica. Kvůli absenci tradičního hospodaření místa výskytu hořce zarůstají expanzivními druhy trav a keřů a květina, a tím i motýl, odtud mizí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí