zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lihovar ve Větrném Jeníkově se chystá vyrábět elektřinu z odpadu

20.04.2010
Energie
Bioodpady
Lihovar ve Větrném Jeníkově se chystá vyrábět elektřinu z odpadu

Lihovar ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku se chystá vyrábět energie z lihovarského odpadu, takzvaných výpalků, například ze zbytků brambor a obilí. Nová bioplynová stanice by měla ročně zpracovat přes 40.000 tun odpadního materiálu. Vyplývá to ze záměru společnosti Zevar Teplá, který nyní z hlediska jeho vlivu na životní prostředí posuzuje krajský úřad Vysočiny.

Podle údajů energetických společností fungovalo počátkem tohoto roku na Vysočině 15 bioplynových stanic, nejrychleji přibývají v zemědělských podnicích. Náklady na jejich stavbu se pohybují v řádu desítek milionů korun. Ve Žďáru nad Sázavou vznikne během tohoto roku první stanice, která bude vyrábět energie z biologicky rozložitelného odpadu domácností. Investorem akce za 100 milionů korun je žďárská společnost Odas, která na ni získala evropskou dotaci.

Lihovar ve Větrném Jeníkově zdůvodňuje potřebu bioplynové stanice tím, že po kvašení, při němž vzniká bioplyn, se dají výpalky lehčeji likvidovat. Vzniklou hmotu lze použít jako hnojivo na pole. Výroba v lihovaru se díky tomu bude moci zvýšit - kapacity jsou zatím využívány jen z 60 procent.

Stanice by podle údajů zveřejněných na krajských internetových stránkách měla být postavena do léta příštího roku. Ročně by měla do odběratelské sítě dodávat přes 4200 megawatthodin (MWh) elektřiny. K tomu bude vyrobeno asi 4750 MWh tepelné energie, která bude sloužit k vytápění areálu lihovaru.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí