zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cheb letos přidá peníze na třídění odpadu, jeho objem roste

21.04.2010
Odpady
Cheb letos přidá peníze na třídění odpadu, jeho objem roste

Město Cheb letos navýší prostředky na třídění komunálního odpadu o 1,3 milionu na celkem 4,3 milionu korun. Zvýšené náklady vyplývají jednak ze stále rostoucího množství tříděného odpadu, ale také kvůli častějšímu odvozu kontejnerů. V celkových nákladech na svoz a likvidaci komunálního odpadu ale hraje separace jen malou roli, řekl dnes novinářům místostarosta Michal Pospíšil.

Za rok 2009 Chebští separací snížili množství odpadu, které končí na skládce, o 813 tun. V roce 2008 to bylo 810 tun odpadu a rok předtím 558 tun. Ještě v roce 2003, kdy se s tříděním začínalo, to bylo jen 215 tun.

Na rozdíl od běžného komunálního odpadu je likvidace separovaného odpadu alespoň zčásti kompenzována příjmy od společnosti EKO-KOM. Loni tak Cheb dostal 1,3 milionu korun. Ještě v roce 2008 to přitom bylo 867 000 korun a o rok dříve 633 000 korun.

Náklady může ale do budoucna navýšit celosvětová krize, která se dotkla i zájmu o tříděný odpad. Firmy, které se jeho sběrem zabývají, už za jeho likvidaci nedostávají peníze, a musejí tak náklady postupně přenášet na původce, tedy obce.

V Chebu je nyní 320 kontejnerů na tříděný odpad. "Problém je s jejich umístěním v historickém centru, kde logicky nejsou pro separační hnízda prostory. Pokud ale obyvatelé nějaké přijatelné místo navrhnou, snažíme se jim vyjít vstříc," uvedl Pospíšil.

Celkové náklady na likvidaci komunálního odpadu v Chebu byly loni 30,6 milionu korun. K tomu je ale nutné ještě připočíst asi 3,8 milionu na likvidaci černých skládek.

Obyvatelé Chebu platí za odpad ročně poplatek 500 korun. Náklady na jednoho obyvatele jsou tak 877 korun. Poplatek ale město zvednout nemůže, protože 500 korun je podle současného zákona za likvidaci komunálního odpadu maximální částkou.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí