zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před sezonou mizí tuny odpadů ze Sázavy i Mount Everestu

24.04.2010
Odpady
Příroda
Voda
Před sezonou mizí tuny odpadů ze Sázavy i Mount Everestu

Třicet tun odpadů. Tolik nasbírali před zahájením vodácké sezony dobrovolníci z řeky Sázavy a jejího okolí. Na zhruba dvě tuny odpadu mají pak políčeno šerpové, kteří se tento týden chystají uklízet v několika tisících metrů nad mořem na Mount Everestu.

Na Sázavě sbírali dobrovolníci odpad na zhruba devadesátikilometrovém úseku z lodí i ze břehu. Mezi nalezenými odpadky byly igelity, PET lahve, okapy, kola, lodě, pletivo i mikrovlnná trouba, trezor nebo sedačky z autobusů. "Před výjezdem na řeku jsme doufali, že nepořádku bude méně než v minulých letech, ale (...) bylo to jen zbožné přání," uvedla Bohuslava Zemanová z obecně prospěšné činnosti Posázaví.

Odpadky se povalují v Nepálu i v Tatrách (ilustrační
foto).Zemanová nesouhlasí s tvrzením některých obyvatel, že zmíněný nepořádek je dílem vodáků. "Myslím si, že okapy, mikrovlnky, pletiva nejsou zrovna vodácké potřeby do lodě," poznamenala.

Nepál se rozhodl uklidit takzvanou "zónu smrti" na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, kdy by dvacet šerpů mělo tento týden zahájit expedici, během níž snese z výšky více než 8000 metrů zhruba dvě tuny odpadků. Šerpové už snášeli odpad z nejvyšší hory světa několikrát, poprvé tak ale učiní až tak blízko vrcholu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí