zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konference o klimatu v Bolívii? Čeští ekologové ji vynechají

23.04.2010
Klimatické změny
Konference o klimatu v Bolívii? Čeští ekologové ji vynechají

Bolivijská konference o klimatických změnách může posunout vyjednávání o klimatu dál. Mezi tisícovkami účastníků však zástupci z České republiky nebudou, chybí jim schopnost radikálně odlišného pohledu.

Klimatická konference v Bolívii zaštítěná tamním prezidentem Evem Moralesem by měla do jednání o změnách klimatu vnést nový rozměr. Vedle rozhovorů významných politiků chce totiž poskytnout velký prostor také pro zástupce občanských a ekologických iniciativ i domorodých kmenů.

Mnohé z českých ekologických a environmentálních organizací, které mají v programu problematiku změn klimatu, ovšem konferenci příliš pozornost nevěnují. "Přiznám se, že to skoro vůbec nesledujeme, věnujeme se problematice spíše obecně, jednotlivé konference zase tak moc neanalyzujeme," řekl Deníku Referendum Martin Mikeska z Hnutí Duha.

Pražský institut pro globální politiku Glopolis se o konferenci zajímá, svého zástupce však do Bolívie nevysílá ani on. "Konferenci bych ocenil, protože se snaží vyjádřit nespokojenost s tím, že se nepodařila Kodaň a obavu, že by další jednání opět mohla skončit na úrovni úřednického vyjednávání. Navíc umožní spojení mnohých aktivistů z celého světa," řekl Deníku Referendum analytik Jan Doležal z programu klimatické a rozvojové politiky Glopolis.

Zda by podpořil Moralesovu ideu celosvětového referenda o klimatu, si však jistý není. "Otázkou je, do jaké míry se jedná o účelovou politickou proklamaci. Obávám se, že v mnoha zemích je vnímání klimatických změn dosti posunuté a mám pochyby, zda by referendum mohlo klimatu pomoci. Navíc netuším, jakým způsobem by ho chtěli realizovat," dodal Doležal.

Na konferenci nejede ani Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku. "Pokud vím, z České republiky se nezúčastní vůbec nikdo. To ale neznamená, že konference není důležitá. Ukázalo se totiž, že jednání na vysoké úrovni drhne, takže se nyní hledají nové platformy, kde snad budou mít větší přístup i nevládní organizace. Navíc mohou otevírat nové otázky, například zda má smysl povolovat obchod s emisními povolenkami," řekl Deníku Referendum Jeřábek.

Energetického experta z amsterodamského ústředí Greenpeace International Jana Beránka postoj českých organizací příliš nepřekvapuje. "České ekologické organizace, které se změnám klimatu systematicky věnují, se pohybují v diskursu oficiálních vyjednávání. To znamená, že lobbují delegace, předkládají technické návrhy v rámci stávající agendy, snaží se vylepšit mechanismy obchodování s emisemi a podobně. Oproti tomu, zejména v rozvojových zemích se řada iniciativ snaží vybočit ze zavedeného rámce, který podle nich selhal, a hledají často i radikálně odlišné alternativy," vysvětluje Beránek.

Obdobný typ organizace v České republice bohužel chybí. "Tyto perspektivy jsou podle mne potřebné, přinejmenším proto, abychom neuvízli v zavedených a dost možná nefunkčních schématech. Bohužel, v naší vlasti ale zatím stojí zcela stranou pozornosti," uzavírá pro Deník Referendum Beránek.

www.denikreferendum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí