zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská dotace pro inovativní technologii: nový bioplyn v Pochvalově

26.04.2010
Bioplynové stanice
Evropská dotace pro inovativní technologii: nový bioplyn v Pochvalově

Společnost Chmel Pochvalov zprovoznila novou bioplynovou elektrárnu o výkonu 1,13 MW. K pohonu kogenerační jednotky Jenbacher využívá bioplyn z kukuřice a rostlinného odpadu. Nasazení kogenerační jednotky namísto separátního zařízení pro výrobu energie a tepla umožňuje dosáhnout zhruba 40procentní úspory energie. Projekt v souladu s cílem EU snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 20 % a o stejný podíl zvýšit výrobu energie z OZE. Realizátor projektu proto mohl využít dotaci z evropských fondů (OPPI) pro inovativní lokální projekty přispívající ke zvýšení výroby obnovitelné energie v regionu.

V porovnání s emisemi, které by byly uvolněny do ovzduší při separátní produkci tepla kotlem na zemní plyn a při použití elektřiny z české rozvodné soustavy, sníží projekt emise oxidu uhličitého o 6 500 t ročně.

Elektrárna, která byla vybudována v obci Pochvalov zhruba 60 kilometrů od Prahy, představuje vůbec první instalaci motoru Jenbacher J416 v ČR. Vyrobená elektřina se dodává do rozvodné soustavy. Tepelná energie směřuje do fermentoru, kde podporuje výrobu bioplynu.

www.techtydenik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí