zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chyba v zákoně: firmy si kácejí, jak chtějí

28.04.2010
Příroda
Šlendryján
Urbánní ekologie
Chyba v zákoně: firmy si kácejí, jak chtějí

Firmy mohou kácet stromy s kmenem o obvodu do 80 cm. Jde o většinu stromů rostoucích mimo lesy, zlobí se ekologové.

Když síť supermarketů Lidl v minulých letech kácela kolem svých supermarketů stromy, aby nepřekážely ve výhledu na obchod, musela za to vysázet desetkrát tolik stromků, než pokácela. Jinak jí hrozily milionové pokuty.

Dnes by to Lidlu prošlo beztrestně. Od prosince loňského roku totiž platí novela zákona o ochraně přírody, která umožňuje firmám na jejich pozemku kácet stromy i bez povolení města nebo obce. Firmy tak můžou libovolně kácet všechny stromy, které mají obvod kmene menší než 80 centimetrů. "To je většina stromů mimo lesy. Jsou to například všechny ovocné stromy. Ale i taková stará borovice se do tohoto limitu šířkou svého kmene klidně vejde," říká Roman Štefanec z ekologického hnutí Nesehnutí.

Chyba v zákoně

Za vše může drobná chyba v novele zákona, ze které vypadlo jedno slovo. V původním zákoně o ochraně přírody totiž stálo, že bez povolení můžou tyto stromy kácet jen fyzické osoby, tedy například lidé před svojí chalupou. Naopak právnické osoby, tedy firmy, které třeba chtěly stavět, povolení potřebovaly. Když se ale zákon novelizoval, vypadlo z něj slovo "právnické" a zůstalo jen "osoby". Tedy firmy i lidé jsou brány jako osoby a platí pro ně stejná pravidla. "Firmy už si toho všimly a díry v zákoně využívají," říká Štefanec. Nyní se tak v ekologických organizacích začínají množit dotazy lidí, kteří nechápou, jak je možné, že jim téměř přes noc zmizela za okny alej stromů, aniž by o tom kdokoliv z místních věděl.

Stromy padají, pokuty ne

Příkladů je řada. Třeba společnost FGRP, která chce v Klánovickém lese vybudovat golfové hřiště, vykácela zhruba dvacítku vzrostlých stromů. "Stojí na našem pozemku. Nikdo nemá právo nám do toho mluvit. Je to v souladu se zákonem," argumentuje prezidentka Forest Golf Klubu Monika Bažantová.

Na konci února zase soukromý investor vykácel v pražských Letňanech asi šedesát zdravých borovic. Stály na místě, kde se bude stavět hotel. Přitom ještě minulý rok městská část Praha 18 kácení stromů nepovolila. A něco podobného se aktuálně děje v Brně-Ivanovicích. Má tam vzniknout hypermarket s domácími potřebami. Stavba ale vyžaduje pokácení 82 stromů. Už nyní má síť potřeb pro kutily jisté, že jí kácení projde.

Náprava přijde, neví se kdy

Ministerstvo životního prostředí o problému ví. Má připravenou prováděcí vyhlášku, která by měla pravidla citelně zpřísnit. A to jak firmám, tak lidem. "Uvažuje se o tom, že by se povolení ke kácení nevyžadovalo pro stromy o obvodu kmene do 60 cm," říká mluvčí ministerstva Eva Veverková. Novela čeká na podpis ministryně Rút Bízkové a pak půjde do legislativní rady vlády. Parlament ji schvalovat nemusí. Kdy začne platit, v tuto chvíli neví ani samo ministerstvo.

Chyba se do zákona dostala při načítání pozměňovacích návrhů výboru pro životní prostředí. "Vůbec nevím, jak se to tam dostalo. To muselo proklouznout v nějakém širším balíku návrhů," říká místopředseda výboru Roman Böhnisch (ČSSD).


Co se stalo se zákonem o ochraně přírody:

Původní norma
Ještě do listopadu 2009 platil zákon o ochraně přírody a krajiny. Ten dovoloval jen fyzickým osobám kácet stromy s kmenem užším než 80 centimetrů v obvodu, bez povolení.

Současná norma
V listopadu 2009 poslanci zákon novelizovali. Od 1. prosince 2009 tak norma nerozlišuje mezi právnickou a fyzickou osobou. Kácet stromy s obvodem kmenu menším než než 80 centimetrů mohou jak lidé, tak firmy, aniž by potřebovaly povolení od města nebo obce.

AUTOR: Zuzana Keményová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí