zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk letounů bude po dva týdny obtěžovat Příbramáky

27.04.2010
Hluk
Hluk letounů bude po dva týdny obtěžovat Příbramáky

Přesně za týden vypukne největší mezinárodní letecké cvičení na území České republiky Flying Rhino 2010 (Létající nosorožec). Podobně jako v loňském roce budou manévry trvat celé dva týdny, tedy až do 15. května.

Ve vojenském prostoru v Brdech je ale pozemní vojenská technika české armády a zahraničních vojsk už nyní. "Vlastní cvičení začne 3. května. Létat se bude od osmi hodin ráno do jedné v noci," informovala Sabina Introvičová, tisková mluvčí cvičení Flying Rhino 2010.

Stíhačky, bitevní letouny a vrtulníky budou tedy křižovat nebe i nad Příbramskem, protože se letecké střelby také budou odehrávat na území Vojenského újezdu Brdy. Lidé by tak měli od 3. května počítat se zvýšeným hlukem. Jenom o víkendech a státních svátcích zůstanou letouny na zemi a utichnou i kanónové houfnice v Brdech.

Přestože jsou některé oblasti ve vojenském újezdu přístupné veřejnosti o víkendech a státních svátcích, vojáci nedoporučují ani v těchto dnech návštěvu Brd. "Z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme lidem vstup na celé území ani o sobotách, nedělích a svátcích," řekl přednosta újezdního úřadu Emil Rybárik s tím, že vojska budou právě tyto dny využívat k přesunu techniky.

Cvičení je právě zaměřeno na spolupráci vzdušných a pozemních sil při bojové činnosti a na zvyšování kvalifikace předsunutých leteckých návodčích. Na nebi budou v době cvičení vidět z bitevních letounů české L-159 a L-39, dále bitevní vrtulníky Mi-24/35 nebo britská Tornáda, stroje Hawk a vrtulníky Lynx.

Loňský Létající nosorožec byl svým rozsahem cvičení největším a zapojilo se 3500 účastníků, z toho 2000 zahraničních vojáků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí