zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští studenti podruhé zvítězili na evropské přírodovědné olympiádě

05.05.2010
Ekologické vzdělání a výchova
Čeští studenti podruhé zvítězili na evropské přírodovědné olympiádě


Praha - Čeští středoškoláci vyhráli evropskou přírodovědnou olympiádu EUSO. Týmy složené z mladých chemiků, fyziků a biologů soutěžily ve švédském Goteborgu. Česko se EUSO zúčastnilo počtvrté. V prvním roce české týmy získaly dvě bronzové medaile, o rok později dvě stříbrné. Češi obhájili loňské vítězství a stali se podruhé za sebou absolutními vítězi, což se ještě nikomu nepodařilo. Češi obsadili i stříbrnou pozici. Finále olympiády se proto bude příští rok konat v České republice.

Zlatou medaili a absolutní vítězství získal tým studentů Lubomíra Grunda z Gymnázia v Zábřehu, Františka Petrouše z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích a Evy Vojáčkové z Městského víceletého gymnázia v Kloboukách u Brna. "Napětí bylo asi největší při samotném vyhlašování, při soutěži na něj nebyl čas," řekl Petrouš.

Také stříbrnou medaili vybojoval český tým složený ze studentů Stanislava Fořta z Gymnázia P. de Coubertina v Táboře, Ondřeje Háka z Gymnázia a SOŠ Hořice v Podkrkonoší a Lenky Čurnové z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích.

Měření Měření

Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet studentů

"Soutěže se zúčastnilo 126 studentů z 21 zemí Evropské unie," řekla Jana Ševcová z Národního institutu dětí a mládeže. V dosavadní historii soutěže je to rekordní počet. Týmy vedli zkušení vysokoškolští učitelé z Pardubic, Hradce Králové a Prahy. Olympiády se za každou zemi účastní nejvýše dva tříčlenné týmy složené ze sedmnáctiletých a mladších fyziků, chemiků a biologů.

Soutěž byla založena v roce 2002 Irem Michaelem Cotterem na podporu vzdělávání v přírodních vědách. Cílem je oslovit co nejvíce mladých vědeckých nadějí, podpořit jejich odborný růst a vzájemné setkávání spojené se srovnáním znalostí a praktických dovedností. Zajímavé je, že zatímco většina zúčastněných zemí vysílá na EUSO studenty nejvyššího možného věku, v Česku se účastníci vybírají z úspěšných účastníků fyzikální, chemické a biologické národní olympiády.

Video: Čeští studenti vyhráli EUSO

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
7
8. 2017
7-11.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí