zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila pokračování ekologické superzakázky

04.05.2010
Sanace, staré zátěže
Vláda schválila pokračování ekologické superzakázky

Státní obří zakázka na odstranění starých ekologických škod v hodnotě zhruba 115 miliard korun bude pokračovat. Návrh ministerstvo financí pokračovat v tendru v pondělí schválila vláda. Novinářům to řekl ministr financí Eduard Janota. Zrušení zakázky by totiž podle právních analýz vypracovaných pro MF bylo problematické a riskantní a v případě takového kroku by státu hrozily žaloby od účastníků tendru.

Loni v listopadu poslanci přijali usnesení, ve kterém žádali vládu, aby zastavila přípravu realizace ekologické superzakázky. MF následně pověřilo dvě advokátní kanceláře zpracováním nezávislých právních stanovisek k možnostem zákonným způsobem zadávací řízení zrušit.

"Je lepší, aby zakázka standardně probíhala nadále a bude na vládě, zda bude akceptovat nabídky. Zároveň není vůbec na škodu si otestovat, za jakou cenu jsou účastníci ochotni odstranění škod realizovat," uvedl minulý týden mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Součástí projektu je i možnost, že vláda nabídky nepřijme a projekt usnesením vlády zruší bez rizika vyvolání arbitráže.

Termín uzávěrky tendru se posunul podle Jakoba z původního termínu v červnu až na druhou půlku roku. V té době by už měla fungovat nová vláda. MF by konkrétní termín mělo určit do konce května.

Ministerstvo financí vyhlásilo veřejný tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun.

Kritici soutěže ale tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Odstranění zátěží v jedné zakázce má podle ministerstva financí přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí