zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Schwarzenegger kvůli ekologické katastrofě nechce těžit ropu

05.05.2010
Havárie
Schwarzenegger kvůli ekologické katastrofě nechce těžit ropu

Los Angeles - Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger změnil názor a stáhl podporu plánu na nový průzkum a těžbu ropy u kalifornských břehů. K obratu ho přiměla katastrofa v Mexickém zálivu. Novou těžbu v Pacifiku začal guvernér prosazovat loni, aby získal 100 milionů dolarů na zacelení obrovského rozpočtového schodku. Kalifornie zažila únik ropy z mořského vrtu před 41 lety, od té doby tam byla těžba ropy zakázaná.

"Když zapnete televizi a vidíte takovou katastrofu, říkáte si: 'Proč bychom měli podstupovat takové riziko," zamyslel se Schwarzenegger. Ekologická katastrofa po potopení ropné plošiny tak zcela přehodnotila guvernérův žebříček, ještě nedávno přitom rozšíření těžby u západního pobřeží USA prosazoval.

Proti Schwarzeneggerově obratu se ale ozvaly kritické hlasy, hlavně z řad republikánů. Strach z ropné těžby vyvolal únik ropy z vybuchlé plošiny, ze které denně proudí do mexického zálivu 800 tisíc litrů ropy. Záchranářům se nedaří únik kontrolovat, úplné zastavení proudění ropy do moře by mohlo trvat i několik týdnů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí