zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ patří k firmám s největšími zisky z emisních povolenek

06.05.2010
Ovzduší
ČEZ patří k firmám s největšími zisky z emisních povolenek

Česká energetická společnost ČEZ figuruje mezi deseti evropskými koncerny, které v roce 2008 měly největší zisky při obchodování s povolenkami na emise oxidu uhličitého.

Ve výdělku z prodeje povolenek je zároveň ČEZ jedničkou mezi zeměmi střední a východní Evropy. Uvedl to včera server Aktuálně.cz s odvoláním na studii Carbon Fat Cats (Uhlíkové tlusté kočky) zveřejněnou britskou nevládní organizací Sandbag.

ČEZ naproti tomu tvrdí, že vydělaly ty firmy, které dokázaly nejvíc povolenek uspořit.

Sdružení Sandbag se podle serveru diví, že česká vláda ještě s premiérem Mirkem Topolánkem udělila společnosti ČEZ tolik povolenek, aniž by po firmě požadovala výraznější omezení skleníkových emisí.

"Česká vláda se v rámci celonárodního udělování povolenek rozhodla chránit ČEZ tak, aby se koncernu nestalo, že mu povolenky dojdou, a tím byl nucen emise snížit," tvrdí se ve zprávě.

Jiné velké elektrárenské firmy, například německé koncerny RWE a E.ON a švédský Vattenfall, musely podle studie snížit emise nebo nakoupit povolenky na více než sto milionů tun oxidu uhličitého.

Sandbag tvrdí, že podle posledních dat v roce 2008 ČEZ vydělal na prodeji povolenek v přepočtu asi 575 milionů korun.

Vzhledem k tomu, že ČEZ bude mít dostatek emisních povolenek i v dalších letech, předpokládá britská organizace, že si ČEZ do roku 2012 přijde téměř na tři miliardy korun.

Studie upozorňuje na událost z loňského roku, kdy český parlament umožnil společnosti ČEZ, aby i v následujících letech dostávala část emisních povolenek zadarmo, i když jinak by si je musela všechny koupit.

Exministr životního prostředí Martin Bursík a lídr Strany zelených v Ústeckém kraji vyčíslil, že stát tak přijde o téměř 70 miliard korun.

"Mezi lety 2013 až 2020 půjde podle odhadů ministerstva životního prostředí o přesun zhruba 68 miliard korun z příjmů státního rozpočtu.. do rozpočtu elektrárenských společností, dominantně ČEZ," uvedl Bursík.

Podle společnosti ČEZ však lze studii o "uhlíkových tlustých kočkách" posuzovat i z jiného úhlu. "Je to Top Ten největších snižovatelů.

Ti, co nejvíce emisních povolenek uspořili, na tom pak nejvíce vydělali," řekl serveru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Dodal, že proti roku 2007 ušetřila firma 12 procent emisí, přičemž v jejich snižování chce i nadále pokračovat.

Většina evropských elektrárenských společností má nižší emisní faktor, ČEZ ho proto musí snižovat kvůli vlastní konkurenceschopnosti. ČEZ má přitom nevýhodu, že většinu elektřiny stále vyrábí v uhelných elektrárnách.

Žebříčku největších firem s nálepkou "uhlíkové tlusté kočky" dominuje na prvním místě ocelářský gigant ArcelorMittal, který má vedle Ostravy podniky po celé Evropě. Podle organizace Sandbag vydělal na prodeji povolenek v roce 2008 více než 200 milionů eur (asi 5,1 miliardy korun).

Za koncernem ArcelorMittal následuje francouzská cementářská společnost Lafarge, která má rovněž pobočku v Česku, Corus - britská dcera indických oceláren Tata, a její švédský konkurent SSAB-Svenskt Stal. ČEZ se dělí z hlediska zisku z povolenek s německým koncernem HeidelbergerCement o sedmé a osmé místo. Na desáté příčce skončily Slovenské elektrárně, které jsou spolu s ČEZ jedinými dvěma energetickými firmami v první desítce "uhlíkových tlustých koček".

Uhlíkové tlusté kočky

Hodnota povolenek, kterou firmy drží (v milionech eur)

Firma (Země) Obor Hodnota
ArcelorMittal (Indie) ocel 1397,2
Corus (Británie) ocel 377,5
Lafarge (Francie) cement 329,1
Svenskt Stal (Švédsko) ocel 249,5
Cemex (Mexiko) cement 205,4
Salzgitter (Něm.) ocel 176,9
U.S.Steel (USA) ocel 157,9
Heidelberg C. (Něm.) cement 152,7
ČEZ (ČR) energ. 117,0
S. Elektrárne (Slov.) energ. 94,7

Zdroj: Sandbag

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí