zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha bojuje za správnou separaci odpadu komiksem

11.05.2010
Odpady
Urbánní ekologie
Praha bojuje za správnou separaci odpadu komiksem

Nepořádek v okolí popelnic, špatně roztříděný odpad či dokonce směsný odpad pohozený u separačních stanovišť - to jsou neduhy, proti kterým mají bojovat nové komiksy na popelnicích. Nová vizualizace samolepek si slibuje zbořit mýty okolo separace odpadu. Mezi lidmi například stále koluje fáma, že vyseparovaný odpad se stejně opět smísí do jednoho sběrného vozu.

"Separaci odpadu pro Pražany platí hlavní město Praha ze svého rozpočtu. Občané na ni přispívají výběrem svých daní, nikoliv však výběrem poplatku. Roční částka se pohybuje okolo 250 mil. Kč. Nápad na kampaň za správnou separaci vznikl z mé vlastní zkušenosti, když jsem vyhazoval papír do separační nádoby a zahlédl jsem uvnitř vhozenou igelitovovou tašku plnou skleněných lahví. Tehdy jsem si uvědomil, jak snadno lze separovaný odpad znehodnotit. Znehodnocení jedné sběrné nádoby pak stojí 62 Kč navíc," prohlásil pražský primátor Pavel Bém. "Ročně pohodí občané hlavního města mimo nádoby na odpad tolik věcí, že by podle našich výpočtů zaplnily Mariánské náměstí v Praze do výšky neuvěřitelných 30 metrů. Takového odpadu, především starý nábytek, koberce, zbytky umakartových jader z panelákových koupelen a mnoho dalších věcí je ročně zhruba 7 - 10 000 tun a to je alarmující," řekl generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

Nové samolepky, které se začnou na pražských separačních nádobách vylepovat v průběhu února 2010, obsahují komiks, který Pražanům objasňuje cestu odpadu od jeho vyhození až po recyklaci. Lidé si tak snáze představí, co se děje například s PET lahví poté, co ji vhodí do žluté popelnice. Posledním obrázkem komiksu je pak nový výrobek, který se z recyklovaného materiálu vyrobil. Jednoduše si tak každý představí, proč je separace odpadu důležitá. Zároveň byla na internetových stránkách www.cistapraha.cz spuštěna interaktivní mapa Prahy, na které si návštěvníci vyhledají nejbližší separační stanoviště u svého bydliště.

Separace plastů

Obrázek

ZDROJ: Ombudsman pro čistotu a zeleň

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí