zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Litevsko: Národní park Aukštaltijos

23.05.2010
Ekologická dovolená, cestování
Litevsko: Národní park Aukštaltijos

Oblast území zvaného Aukštaitija (litevsky Vysočina), pokrývá severní a východní část Litvy, jejíž zvlněný terén pokrývají hluboké lesy s takřka neporušenou přírodou plnou jezer a rybníků, díky nimž bývá tato oblast také nazývána jezerním labyrintem. Na území aukštaitijců se v minulosti rodil základ litevského státu. Asi v XI. století zde vzniklo Litevské knížectví, jež se díky úspěšnému rozvoji politické diplomacie ve XII. století přeměnilo v nejmocnější knížectví národa Baltů, které se postavilo po bok sousedního Ruska a Polska. První se o aukštaitijcích zmiňuje Peter von Duisburg ve své kronice Chronicon Prussiae, když vypráví o bitvách knížete Vytenise, bránícího a upevňujícího území knížectví v letech 1294 - 1300. Austechia, terra regis Lethowie -Aukštaitija, země krále Litevců.

Aukštaitija je nejvýznamnější etnografickou oblastí Litvy, kde lidé po staletí žili na volně rozmístěných samotách či v tak zvaných "uličních" vesnicích, v nichž se obydlí stavěla podél cest, zatímco zemědělské budovy byly umístěny v hloubi usedlosti. V Aukštaitijském národním parku se do současnosti dochovalo více než 40 takovýchto "živých" vesnic, které jsou obrazem života a etnokulturním dědictvím Litvy. Národní park Aukštaitijos ve východní části Litvy je jedním z dodnes nedotčených přírodních skvostů, jenž nabízí nejen milovníkům vodních sportů, ale i ostatním návštěvníkům nesčetné množství nezapomenutelných turistických tras.

Pokud chcete vypnout od hluku města, od práce i od pocitu uzavření mezi čtyřmi stěnami a hledáte odpočinek a zábavu v přírodě, nabízí se vám v tomto národním parku věci tak samozřejmé a běžné, jako jsou žhavé slunce, vítr, množství potůčků, jezer i hlubokých lesů všude okolo.

Více na: http://www.turistika.cz/cestopisy/show/nrodn-park-auktaitijos-malebn-jezern-krajina-vchodn-litvy.html

ZDROJ:www.turistika.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí