zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Špatný stav ovzduší zaskočil i vědce

11.05.2010
Ovzduší
Špatný stav ovzduší zaskočil i vědce

Karvinsko - Toxické a karcinogenní látky jsou přitom příčinou kardiovaskulárních onemocnění a zvýšeného výskytu rakoviny u zdejších obyvatel.

Se šokujícími údaji, jež překvapily i je samotné, přišli v minulých dnech vědci z pražského týmu doktora Radima Šráma, kteří zkoumají účinky znečištěného ovzduší na lidský organismus.

Z hodnot, které se jim podařilo naměřit u karvinských strážníků, již se do výzkumu ochotně zapojili, se zjistilo, že počátkem letošního roku, kdy kraj zahalila dlouhotrvající a silná inverze, nadýchali dvakrát více škodlivého benzo(a)pyrenu než při měření před zhruba rokem. Přitom už loňské hodnoty škodlivin, které lidé na Karvinsku dýchali, jsou vysoko nad povoleným hygienickým limitem.

"Věděli jsme, že to nebudou žádná příznivá čísla, ale to, co jsme zjistili, nás až zaskočilo. Za ty hrůzné hodnoty škodlivin bezesporu může to inverzní počasí z počátku letošního roku," komentoval zjištěné výsledky Radim Šrám.

Konkrétní čísla jsou alarmující

Konkrétní čísla jsou následující: zatímco loni nadýchali strážníci (nekuřáci) průměrně 6,85 nanogramů benzo(a)pyrenu na metr krychlový, letos přístroje ukázaly hodnotu 14,5 nanogramu. Tedy víc než dvakrát tolik. Přitom zákonem povolený limit je 1 nanogram na metr krychlový.

Podle Radima Šráma, který se svým týmem již několik měsíců sbírá hodnoty jedovatých látek, které obsahuje ovzduší na celém Ostravsku, jsou ty z letošního ledna až pětinásobně vyšší než loni v březnu.

"Tehdy jsme s měřením začali o něco později. Ale dokazuje to, že později na jaře a v létě situace až tak hrozná není, i když jen relativně. Nejproblematičtější období je zima, kdy kraj sevře inverze. Letos to bylo umocněno tím, že byly špatné povětrnostní podmínky a vzduch se dlouhé dny ani nehnul," vysvětlil Šrám.

Ovzduší je příčinou onemocnění

Toxické a karcinogenní látky jsou přitom příčinou kardiovaskulárních onemocnění a zvýšeného výskytu rakoviny u zdejších obyvatel. Vědci už také vědí, co nejvíce škodí zdejšímu ovzduší. V prvé řadě jsou to průmyslové podniky, které přes modernizace svých filtračních zařízení vypouštějí do ovzduší jedovaté látky.

Svůj podíl má na znečištěném ovzduší v ostravsko-karvinské průmyslové aglomeraci doprava. Auta a autobusy jednak produkují oxidy dusíku vypouštěné z výfuků, ale také prach, který se zviřuje pohybem mnoha vozidel na zdejších silnicích. Třetím a lokálně také velmi podstatným znečišťovatelem ovzduší jsou sami lidé, kteří v kotlích svých rodinných domů topí vším možným. Od nekvalitního uhlí, uhelných kalů, přes plasty a další chemikálie obsahující látky. Současná legislativa však samosprávě ani inspektorům ochrany neumožňuje vstoupit do soukromého rodinného domu a zkontrolovat, co člověk v kotli spaluje.


Legislativa je špatná

"Legislativa je špatná, to všichni víme. Je proto potřeba vytvořit účinný systém kontroly, ale taky vypracovat motivační opatření, aby se lidem vyplatilo i při stále rostoucích cenách plynu topit ekologicky a nezamořovat ovzduší jedy," komentoval situaci primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Problematika stavu ovzduší je v poslední době na Karvinsku velmi ožehavým tématem, neboť kraj chce na okraji Karviné postavit Krajské integrované centrum pro nakládání s odpady. Spor mezi zastánci projektu a jeho odpůrci z řad ekologů i veřejnosti se zakládá na tom, že tato lidově řečená spalovna odpadu, bude dalším zdrojem znečištění. Stanovisko ministerstva životního prostředí, které bude hodnotit studii vlivu stavby spalovny na životní prostředí, se dá očekávat během čtyř až pěti týdnů.

Zdroj: Denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí