zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochrana zvířat ve volebních programech zatím vzácností

14.05.2010
Politika
Ochrana zvířat ve volebních programech zatím vzácností

Programy politických stran kandidujících ve volbách do poslanecké sněmovny obsahují různé návrhy, ale ochranu zvířat většinou ne. Jedinou výjimkou je Strana zelených, jejíž program zahrnuje např. zákaz chovů kožešinových zvířat, zlepšování podmínek v chovech hospodářských zvířat či postupný zákaz pokusů na zvířatech.

"Nechali jsme si zpracovat nezávislý rozbor volebních programů kandidujících politických stran a jeho výsledkem je zjištění, že pouze program Strany zelených zahrnuje ochranu zvířat," říká Tomáš Popp, předseda o. s. Svoboda zvířat. "Řada politických stran má v programu ochranu životního prostředí, ať už v jakékoli formě, ale ochrana zvířat zatím bohužel není politickým tématem," vysvětluje Popp.

Tuto situaci dokazuje také dotazníkové šetření o. s. Svoboda zvířat. To oslovilo všechny kandidáty do voleb, na které byl k dispozici kontakt, s krátkým dotazníkem zjišťujícím jejich názory na několik témat ochrany zvířat. "Chtěli jsme znát názory kandidátů např. na potenciální zákaz testování prostředků pro domácnost na zvířatech, zákaz chovu kožešinových zvířat či výši trestů za týrání zvířat," říká Popp. Výsledky jsou podle Poppa podobné jako v minulých letech - kandidáti největších stran (např. ODS) neodpověděli vůbec a např. ČSSD napsala, že dotazník nevyplní. Odpovědi zaslali spíše kandidáti menších stran. Nejvíce nakloněni posílení ochrany zvířat jsou kandidáti Strany zelených. Výsledky průzkumu je možné nalézt na www.svobodazvirat.cz

Svoboda zvířat doporučuje vzít při volbách v úvahu i názory kandidátů na ochranu zvířat a vyzývá občany - voliče, aby se sami ptali jednotlivých kandidátů na další názory
o ochraně zvířat a požadovali zařazení ochrany zvířat do volebních programů. "Nejde jen o ochranu zvířat, ale také o ochotu politických stran komunikovat s veřejností. Bohužel politické strany, které zatím mají největší šanci na úspěch ve volbách, na podobné dotazy často nereagují, a dokazují tak svůj nezájem o přání veřejnosti," konstatuje Tomáš Popp.

Více informací najdete na www.svobodazvirat.cz.
Kontaktní osoba: Bára Večlová, pokusy@svobodazvirat.cz, 777 835 651

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí